H&M uyardı: İsveç'teki tüm mağazalar etkilenebilir

Uzmanların İsveç ekonomisinin resesyona girmek üzere olduğu, enerji ve üretim maliyetlerinin arttığı bir ortamda işten çıkarmaların artacağı konusunda uzun zamandır uyarılarda bulunuyordu. Enflasyonist ortamın hakim olduğu ve Merkez Bankası'nın faiz adımları ekonomiyi soğutmada önemli rol oynuyor.

H&M uyardı: İsveç'teki tüm mağazalar etkilenebilir

Maliyet artışları nedeniyle üretim ve tüketimde yavaşlama olmasının doğal görüldüğü ve tüm Avrupa'da yaşanan enerji krizinin yanı sıra savaşın belirsizliği koşulları daha da zorlaştırıyor. Tüm bu kitlesel etkilerin İsveç ekonomisine de farklı yansımaları olması bekleniyor.

Giyim devi H&M, İsveç'teki mağazalarında personel kısıntısına gideceğini duyurdu. Handels sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre, H&M, işten çıkarmalarla ilgili personeli bilgilendirileceğini ve bugün çalışanlarla büyük toplantılar yapıldığını doğruladı.

Handels sendikasına göre, Çarşamba sabahı İsveç'teki çalışanlar yaklaşan bir duyurudan önce bir toplantıya çağrıldı.

Handelsanställdas förbund basın sekreteri Fritjof Carlsson-Brandt, bunun İsveç'teki tüm H&M mağazalarını etkileyebilecek kapsamlı bir adım olduğunu söyledi.

Handels, kaç çalışanın işten çıkarılacağına dair net bir bilgi olmadığını belirtti.

Nordics'teki H&M basın görevlisi Anna Wittbjer, basına gönderdiği emailde: "Bugün erken saatlerde, İsveç'teki H&M mağazalarımızda mevcut organizasyon yapımızı ve kadromuzu gözden geçirmeye karar verdiğimiz mağazalardaki meslektaşlarımızı bilgilendirdik." ifadelerine yer verdi.

Ayrıca gönderilen bilgilendirme mailinde şunlar yazıyor:

"H&M mağazadaki tüm çalışanlarımıza iş imkanı sunacak. İsveç yasalarına göre, H&M, muhtemelen H&M'deki istihdamını sonlandırmayı seçecek tahmini çalışan sayısıyla birlikte Arbetsförmedlingen'e bir bildirim gönderecektir."

Geçen yıl H&M, internet ticareti nedeniyle temaslı mağazalarda satışı olumsuz etkilemesi nedeniyle birkaç mağazasını kapatmak zorunda kaldı. H&M, bu yıl Eylül ayında, tüm grubun maliyetleri yılda yaklaşık iki milyar kron azaltmayı hedeflediğini duyurdu.

Şirketin İsveç'te yaklaşık 12.000 çalışanı bulunmaktadır.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2022, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6