Güvenlik devinin CEO'sunun kimliği çalındı ve iflas etti

İsveç merkezli güvenlik şirketi Securitas AB'nin 10 yıldır görev yapan CEO'su Alf Göransson'un 4 ay önce kimliği çalındı. Mahkeme, geçen hafta Göransson hakkında iflas kararı verdi

Güvenlik devinin CEO'sunun kimliği çalındı ve iflas etti
 Aralarında Türkiye'nin de olduğu 60'tan fazla ülkede faaliyet gösteren İsveç merkezli güvenlik şirketi Securitas AB'nin kimliği hacklenen CEO'su Alf Göransson'un iflas ettiği açıklandı.

Stockholm Yerel Mahkemesi'nin açıklamasına göre, Göransson için iflas kararının verilmesinin arından, hacklenen kimlik ile kredi çekilmek istendi.  59 yaşındaki CEO, kimliğinin martta hacklendiğinden bu haftaya kadar habersizdi.

Saldırının yalnızca CEO'yu etkilediğini, şirkete zararı olmadığını açıklayan Securitas sözcüsü Gisela Lindstrand, iflas kararının en kısa sürede kalkacağını umut ettiklerini söyledi.   

2007'den bu yana görevde olan Göransson'un içine düştüğü bu durum, İsveç'te son altı ayda yaşanan 12 bin 800 dijital suçtan yalnızca biri.

Dünyanın en yüksek refah seviyelerinden birine sahip ülke sıklıkla dijital ödemelerin nakit kullanımını neredeyse tamamen ortadan kaldırdığı, evsizlerin bile kredi kartına sahip olduğu konularında eleştiriliyor.

Yüzde yüz şeffaflığı savunan ülkede her resmi işlem düzenli şekilde belgelendiği gibi halkın erişimine de tamamıyla açık. Kişiler cep telefonlarından, çalışma arkadaşlarının maaşına kadar her bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6