'Gurbetçileri SGK takip ediyor’ haberleri gerçek değil

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti milletvekili Zafer Sırakaya, yurtdışında yaşayan ve SGK’dan emekli olan vatandaşlarımızın SGK tarafından gözlem altına alındığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. SGK’nın tüm emeklileri takip ettiği gibi yaratılan algıyı şaşkınlıkla takip ettiklerini belirten Sırakaya, konuyla ilgili Hürriyet gazetesine konuştu:

'Gurbetçileri SGK takip ediyor’ haberleri gerçek değil

“ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileriyle yaptığımız görüşmede, SGK’dan emekli olan vatandaşlarımızın yurt dışında gözlem altına alındığı yönünde çıkan haberleri kendilerinin de şaşkınlıkla takip ettiklerini söylediler. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de bir şekilde banka, tapu, emlak ya da herhangi bir resmi işlem yaptırmak için ikâmet kaydına ihtiyaç doğmaktadır. Bu kişiler, bu nedenle otomatikman Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmakta ve gelir testi yaptırmadıkları için de prim borcu tahakkuk etmektedir. Bu durumda olan vatandaşımıza SGK tarafından pirim borcu çıkarıldıysa konsolosluğa gidip ikâmetininin Almanya’da olduğunu bildirir ve sigortalı olduğunu belgelerse, Çalışma Ataşeliği’ne başvurarak tüm borcunu sildirebilir.”

UYARMAK İÇİN YAZI GÖNDERİYOR
“Her gittiğimiz yerde bize buna benzer sorular geldiği için konunun aydınlanması içn Ankara’daki SGK yetkilileriyle de görüştük. Aldığımız cevap şudur; ‘Eğer yurt dışında yaşayan vatandaşımız Türkiye’den emekliyse, Almanya’da çalışmıyor ve oradan emekli aylığı almadan devamlı yaşıyorsa, doğal olarak SGK vatandaşın sağlık sigortasını Türkiye ile Almanya arasındaki Sosyal Güvenlik Sözleşmesi uyarınca üstleniyor. Burada emekli olan vatandaşımıza hiçbir prim borcu çıkmıyor. Yine Türkiye’den borçlanarak emekli olan kişiler 6 aydan fazla yurt dışında yaşarsa, sonraki 3 ay içinde orada çalışmadığını ve sosyal yardım almadığını belgelemek zorundadır. Bu önceden beri var olan bir uygulama. Bazı işlemler yapılırken emeklinin 6 aydan uzun süre yurt dışında yaşadığı tespit edilirse, SGK, daha sonra mağduriyet olmaması için uyarmak amacıyla yazı gönderiyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6