banner180

Gurbetçiler arabalarını Türkiye'de tamir ettiriyor

Avrupa’daki gurbetçiler, parça ve işçilik ücretlerindeki fiyat avantajından dolayı araçlarını, tatillerini geçirmek için geldikleri memleketlerinde tamir ettiriyor.

Gurbetçiler arabalarını Türkiye'de tamir ettiriyor
Türk gurbetçiler araçlarının onarım ve bakımını, ilave aksesuar tercihlerini Türkiye’den yana kullanıyorlar.
Eskişehir Tornacılar ve Tamirciler Odası Başkanı Halil Kılıç, gurbetçilerin çoğunun memleketlerine araçlarıyla gelmeyi tercih ettiklerini belirterek, 3-4 bin kilometre kateden Türklerin birkaç gün dinlendikten sonra ilk işlerinin araçlarını sanayiye getirmek olduğunu söyledi.

Türkiye’de işçilik ve parça ücretlerinin Avrupa ülkelerinden en az yüzde 50 daha ucuz olduğuna işaret eden Kılıç, şöyle konuştu:

“Gurbetçilerimiz genelde aksesuar, boya, kaporta, motor ve diğer servis bakımını burada yaptırıyor. Bundan sanayi esnafımız çok memnun. Onlara minnettarız, Türk ekonomisine katkıda bulunuyorlar sonuçta. Araç bakımlarını odamız garantisi altında burada yaptırmış oluyorlar. Örneğin kaporta işi 12-13 bin avroya yurt dışında yapılırken, Türkiye’de bu 5-6 bin liraya mal oluyor. Motor bakımı en az 2 bin avro, burada 700-800 avro. Aksesuar ise Avrupa’da cam filmi bin 500, Türkiye’de ise 700 avro. Kısaca gurbetçiler araçları için Türk ustalarını tercih ediyorlar. Bu hem kendileri hem de ülkemiz için kazanç oluyor.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6