banner180

Gurbetçi ailenin internet üzerinden 15 bin Euro'su çalındı

Soyguncular, Google Payment aracılığıyla gurbetçilerin hesaplarını boşaltmaya başladı. Hanau’daki Yıldırım çiftinin hesabından tam15 bin Euro çekildi veya harcama yapıldı.

Gurbetçi ailenin internet üzerinden  15 bin Euro'su çalındı

Almanya’nın Hanau kentinde yaşayan Yıldırım çifti, Google Pay aracılığıyla düzenli olarak üç yıl boyunca soyuldu. Türkiye’deki Ziraat Bankası’na her ay yatan maaşları çiftten önce çekildi veya bir şekilde alışverişlerde harcandı. Üç yıl boyunca emekli maaşları düzenli olarak çekilen çiftin zararı 15 bin Euro.

Sözcü gazetesinden Ali Gülen’in haberine göre, Kamil ve Miyase Yıldırım çifti, Almanya’da 45 yıl çalıştıktan sonra “Biraz da rahat edelim” diye Türkiye’den emekli oldu. Maaşları da Ziraat Bankası’nın Ankara’daki bir şubesine yatmaya başladı.

Bilgisayarla hiç işleri olmayan, hatta banka kartlarını bile üç ayda bir kullanan çiftin hesabını ve şifresini ele geçiren kişiler, Google Payment aracılığıyla paraları çekmeye başladı. Google Payment, hesap sahiplerinden daha hızlıydı ve maaş yatar yatmaz ya parayı nakit çekiyorlardı ya da harcama yapılıyordu.

Benzer şekilde, bir çok gurbetçinin maaşının boşaltıldığı ya da harcama yapıldığı belirtiliyor. Frankfurt’taki T.A. isimli bir gurbetçi de, maaşının Google Payment aracılığıyla ABD’den birileri tarafından kullanıldığını söyledi ve şikayetçi oldu. Türkiye’den de çok sayıda kişinin bu konuda mağdur olduğu ve hatta online gruplar oluşturarak çözüm aradıkları öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6