FTX Borsası İflas Etti: Kullanıcıların paraları ne olacak?

Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası FTX resmi olarak iflas etti. Yeni CEO göreve gelirken borsa kullanıcılarının geleceği merak ediliyor.

FTX Borsası İflas Etti: Kullanıcıların paraları ne olacak?

Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından, FTX borsasının çöküş ihtimaline işaret edilmişti. Zhao, kendi FTT Coin varlıklarını tasfiye edeceğini bildirmiş ve rakip borsasın CEO’su olan  Sam Bankman Fried’ı şeffaf olmamakla suçlamıştı. Süreç ilerlerken Binance CEO’sunun haklı çıktığı görülmeye başlandı. Dün Bankman Fried tarafından, yatırımcılara 8 milyar dolarlık bir açıkla karşı karşıya olunduğu duyuruldu. Bugün ise iflas bildirildi.

Bugün akşam saatlerine kadar FTX borsasının ihtiyaç duyduğu likiditeye erişemediği görüldü bu nedenle resmen iflasın duyurulduğu kaydedildi. Nakit enjeksiyonu bulamayan FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman Fried görevinden ayrılırken dev borsa için yolun sonunun geldiği kaydedildi. FTX’te yeni CEO’luk görevine avukat John Ray getirilirken, umutların yeniden yeşerdiği görüldü. Zira Avukat Ray, Amerikan enerji şirketi Enron Corporation skandalında yatırımcıların paralarını kurtarmış bir isim olarak tanınıyor.

BeInCrypto tarafından paylaşılan tweet ile yeni FTX CEO’su Ray’in iflas sürecini şeffaflık ile yöneteceği bildirildi. John Ray, CEO değişiminin “iflas başvurusu, sürecinin ilerlemesi için gerekli” olduğunu ifade ederken “FTX’in elinde değerli varlıkların” bulunduğuna da dikkat çekti. İflas sürecini şeffaflıkla yönetmesi beklenen ismin bundan sonra atacağı adımlar borsada parası bulunan kullanıcılar için önem arz ediyor.

FTX TR de İflas Etti

100.000’den fazla mağdur bırakan FTX’in iflas başvurusunda, FTX TR’nin de yer aldığı görüldü. FTX’in iflas başvurusunda, şirketin hem varlıklarının hem de sorumluluklarının değerinin, 10 milyar dolar ile 50 milyar dolar arasında yer alan seçenek olarak işaretlendiği görüldü. Şimdi borsa yatırımcıları kadar kripto para yatırım şirketlerininde nasıl bir süreçle karşılaşacağı merak ediliyor.

Mechanism Capital gibi şirketlerin FTX’te paraları kaldığını ve yasal yolları araştırdıklarını görülüyor. Süreç belirsizliğini korurken Sam Bankman Fried’ın şeffaf olmaması soru işaretlerinin sorulmasına neden oluyor. Zira gün içerisinde SBF, FTX US’in yaşananlardan etkilenmediğini ve varlıkların 1:1 karşılığı bulunduğunu iddia etmişti. Ancak bugün itibarıyla tıpkı Türkiye gibi Amerika için de iflasın geldiği görüldü. Şimdi gözler yeni CEO John Ray’in üzerinde.

Güncelleme: 12 Kasım itibarıyla FTX TR’den yapılan açıklamada, kullanıcıların bakiyelerinin Türk Lirası olarak IBAN hesaplarına yatırılacağı bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6