Finlandiya Maliye Bakanı: Finlandiya, Avrupa'nın "Yeni Hasta Adamı"

Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb'ın, ülkesini "Avrupa'nın yeni hasta adamı" olarak tanımladı. Fin ekonomisi, 2012'den beri her sene daralıyor.

Finlandiya Maliye Bakanı: Finlandiya, Avrupa'nın "Yeni Hasta Adamı"
 2012 yılından bu yana her yıl daralanFinlandiya ekonomisi, Eurostat verilerine göre 2015 yılının ilk üç çeyreğinde Euro Bölgesi'ndeki en kötü performans gösteren ülke oldu. Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb, ülkesini "Avrupa'nın yeni hasta adamı" olarak anmaya başladı.

"ALMANYA'NIN YÜZDE 10-15 GERİSİNDE"

Stubb, "Finlandiya, bütçe açığıyla işleyen bir ekonomi haline geldi ve rekabetçilik anlamında, İsveç ve Almanya'nın yüzde 10-15 gerisinde bulunuyor. İşte bu nedenden dolayı, durumu düzeltmemiz gerekiyor" dedi.

İŞSİZLİK ORANI KOMŞULARINDAN YÜKSEK

Vergiler ve sosyal masraflar sıralamasında Avrupa Birliği'nde dördüncü sırayı almasına karşın, bütçe açığı göreceli olarak İtalya'nın açığından fazla durumda olan Finlandiya'da işsizlik oranı da Kuzey Avrupalı komşularının üzerinde bulunuyor. Statistics Finland tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre, işsizlik oranı Aralık ayında yüzde 9.2 düzeyinde gerçekleşerek, Haziran 2015'ten bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Komşusu Rusya'nın azalan talebiyle zayıflayan yerli kağıt endüstrisi ve Nokia Oyj'nin tüketici elektroniği kısmının çöküşü, bir zamanlar Batı Avrupa'nın en güçlü ekonomileri arasında sayılan Finlandiya'yı olumsuz yönde etkiliyor.

Kaynak: BLOOMBERG HT


Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 00:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6