banner198

Fed Başkanı Powell'dan 'faiz artışlarına devam' mesajı

Fed Başkanı Powell, Ukrayna etkisinin belirsiz olmakla birlikte enflasyon ve büyümede risk yaratacağını kaydetti. Faiz artışlarının devamının uygun olduğunu söyleyen Powell, "Yıl içinde faizleri dengeli şekilde artırma ve bilanço daralma planımız var" dedi.

Fed Başkanı Powell'dan 'faiz artışlarına devam' mesajı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, 25 baz puan faiz artırımına gittikleri FOMC toplantısı sonrası açıklama yaptı. Fed Başkanı Powell, "Faiz artışlarının devamı uygun, ama önden yüklemeli mi olacak kademeli mi gidiceğiz, şu an bilemeyiz. Verilere bakarak karar vereceğiz" dedi.

Powell'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

 • Önümüzdeki toplantılarda bilanço azaltılmasına başlayacağız.
 • Savaşın ABD ekonomisi üzerindeki etkileri son derece belirsiz.
 • Fed üyeleri, savaşın getirdiği risklere rağmen güçlü büyüme öngörüyor.
 • Enflasyonun hedefe dönmesi ilk beklentilerimizden daha uzun zaman alacak.
 • Ukrayna krizi, enflasyon yukarı yönlü riskleri artırabilir.
 • Enflasyondaki yukarı yönlü risklere karşı daha özenli olacağız.
 • Enflasyonun yılın ikinci yarısında aşağı geleceği beklentimizi devam ettiriyoruz.
 • Fed, gerek görürse faiz artışında hızlı hareket edecektir.
 • Faiz artırmanın ve bilançoyu küçültmenin net bir şekilde zamanı geldi.
 • FOMC, fiyat istikrarına dönme ihtiyacının bilincinde.
 • Faiz artışlarının devamı uygun, ama önden yüklemeli mi olacak kademeli mi gidiceğiz, şu an bilemeyiz. Verilere bakarak karar vereceğiz.
 •  Bilanço daraltılması, faiz artışını bağlı değil. 
 • Yıl içinde faizleri dengeli şekilde artırma ve bilanço daralma planımız var.

Fed, 3 yıl sonra faizi artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Büyüme beklentisi yüzde 2,8'e çekilirken, bu yıl 6 faiz artışı öngörüldü.

ABD Merkez Bankası (Fed), 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti.

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının artırılması kararının 1'e karşı 8 oyla alındığı, St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın 50 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı aktarıldı.

İki gün süren FOMC Toplantısı'nın ardından Fed'den yapılan açıklamada, ekonomik faaliyet ve istihdam göstergelerinin güçlü gelmeye devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, istihdam kazanımlarının son aylarda güçlendiği ve işsizlik oranının önemli ölçüde azaldığına işaret edilerek "Enflasyon, salgınla ilgili arz ve talep dengesizlikleri, yüksek enerji fiyatları ve geniş fiyat baskılarını yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

"Ukrayna etkisi oldukça belirsiz"

Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşın insani ve ekonomik zorluklara neden olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "ABD ekonomisi üzerindeki etkileri oldukça belirsiz ancak yakın vadede işgal ve ilgili olayların enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratması ve ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturması muhtemel" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, bankanın bilançosundaki tahvil ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini gelecek toplantıda azaltmaya başlayacağı aktarıldı.

Para politikasının uygun duruşu değerlendirilirken ekonomik görünüme yönelik gelen bilgilerin etkilerinin izlenmeye devam edileceği vurgulanan açıklamada, hedeflere ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda para politikası duruşunun uygun şekilde ayarlanmaya hazır olunacağı ifade edildi.

Açıklamada, Komitenin değerlendirmelerinde halk sağlığı, iş gücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmelere ilişkin okumalar da dahil olmak üzere çok çeşitli bilgilerin dikkate alınacağı belirtildi.

Bu yıl 6 faiz artırımı daha öngörülüyor

Ekonomiye ilişkin tahminlerini de açıklayan Fed, enflasyon tahminlerini yükseltirken, bu yıl faiz oranının 6 kez daha artırılmasını öngördü.

Fed'in tahminlerine göre, fonlama oranına ilişkin medyan beklenti 2022 için yüzde 0,9'dan yüzde 1,9'a, 2023 için yüzde 1,6'dan yüzde 2,8'e ve 2024 için yüzde 2,1'den yüzde 2,8'e yükseltildi. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,5'te yüzde 2,4'e çekildi

Böylece Fed'in tahminleri, bu yıl yapılacak 6 FOMC toplantısının her birinde faiz artırımına işaret etti.

Büyüme beklentisi yüzde 2,8'e düştü

ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmini, yüzde 4'ten yüzde 2,8'e düşürülürken ülke ekonomisinin 2023'e ilişkin büyüme tahmini yüzde 2,2 ve 2024'e ilişkin büyüme tahmini yüzde 2 olarak korundu. ABD ekonomisi için uzun vadeli büyüme beklentisi ise yüzde 1,8 olarak belirlendi.

Enflasyon tahmini yükseldi

Bu yıla ilişkin enflasyon tahmini ise yüzde 2,6'dan yüzde 4,3'e yükseldi. Enflasyon tahminleri 2023 için yüzde 2,3'den yüzde 2,7'ye ve 2024 için yüzde 2,1'den yüzde 2,3'e çıkarıldı.

İşsizlik oranına ilişkin tahminler ise bu yıl ve gelecek yıl için yüzde 3,5'te bırakılırken 2024 için yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ye yükseltildi.

Fed kararı sonrası piyasalarda ilk fiyatlamalar

Fed'in 25 baz puanlık faiz artırımı önceden fiyatlandığı için piyasalarda önemli bir değişiklik yaşanmadı. 

ABD 10 yıllık faiz: %2,20

Dolar endeksi: 98,9

Euro/Dolar: 1,0963

Dolar/TL: 14,67

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2022, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6