banner180

FED açıklamalarından sonra piyasalarda kayıplar derinleşiyor

Fed başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba akşamı piyasalar kapalıyken yaptığı açıklamaların ardından piyasalar kan kırmızı açıldı. Küresel ölçekte piyasalarda düşüşler yaşanırken, Stockholm Menkul Kıymetler Borsası da güne düşüşle başladı.

FED açıklamalarından sonra piyasalarda kayıplar derinleşiyor

Stockholm Menkul Kıymetler Borsası, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba gecesi yaptığı açıklamaların ardından beklendiği gibi keskin bir düşüşle açıldı.

OMXSPI piyasa genelinde yüzde 1.8 kaybederken, büyük sermaye endeksi OMXS30 yüzde 1.9 kaybetti.

SEB, raporundan sonra yüzde 2'nin üzerinde bir derinleşme görülüyor.

Beyaz eşya üreticisi Electrolux, Çarşamba gecesi, ABD gümrük vergileriyle ilgili tek seferlik 727 milyon SEK'lik bir kayba işaret etti ve bu da dördüncü çeyrek sonucuna ağırlık verdi.

Piyasa, Fed Başkanı Jerome Powell'ın İsveç saati ile Çarşamba akşamı yaptığı açıklamaları, dünyanın en büyük ekonomisinde neredeyse 40 yılın en yüksek enflasyonunu bastırmak için artık ABD'de hızlı para politikası sıkılaştırması olabileceği şeklinde yorumluyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'dan 2021'in dördüncü çeyreği için beklenmedik şekilde güçlü bir çıkış da enflasyon üzerinde etkisi ve piyasaların tutunmasına yardımcı olmadı.

Gece piyasaları sırasında Asya borsaları Çarşamba günü Wall Street'te sert bir kapanışın ardından düştü. Aynı zamanda, vadeli işlemlerde Perşembe günü Wall Street'te yeni düşüşlere işaret ediyor.

Fed'in Mart başından itibaren faiz artırma beklentileri de piyasaların düşüşünde önemli rol oynuyor.

EN ÇOK KAYBEDEN 25 HİSSE

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6