banner198

Expressen: İsveç hem silah satıyor, hem de mültecilere kapıyı kapıyor...

İsveç'in önde gelen gazetelerinden EXPRESSEN'e konuşan Gazeteci yazar Duraid Al- Khamisi, İsveç’in bir yandan silah satarken diğer yandan mültecilere kapılarını kapattığını söyledi. İşte İsveç basınında bugün öne çıkan başlıklar...

Expressen: İsveç hem silah satıyor, hem de mültecilere kapıyı kapıyor...
 DAGENS NYHETER
- Mülteci krizi İsveç gündeminde en üst sıralarda yer almaya devam ediyor.
 
- Mültecilerin AB ülkelerine kabul sayısı azaltılabilir, ancak kabulün tamamen durdurulması uluslararası kurallar ve AB yasalarına aykırı olabilir.
 
- İsveç’te taşeron şirketlerin faaliyet gösterdiği sektör büyümeye devam ediyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde sektör 6,2 milyar kronluk hacme ulaşmış durumda.
 
- Başbakan Stefan Löfven’in mülteci politikasında almış olduğu sert tedbirler Löfven’e yönelik eleştirileri de beraberinde getirdi.
 
- İsveç Göç Kurulu personel yetersizliğinden dolayı Ocak-Mayıs aylarını kapsayacak şekilde Bölgesel Savcılık Birimlerinden 30 adet savcı ve idari personel alacak.
 
- Mülteci konusunu görüşmek için bir araya gelen Danimarka’nın önde gelen partileri, aralarındaki uyuşmazlık nedeniyle görüşmeleri yarıda kesti.
 
- Putin ve Hollandè İslam Devleti ile mücadelede uzlaşı içerisindeler.
 
- Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinden sonra Rusya Türkiye’ye yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.
 
SVENSKA DAGBLADET
 
- İsveç Demokratları Partisi lideri Jimmie Åkesson İsveç’teki Müslümanlar arasında dini radikalleşmenin ne kadar yaygın olduğunu görmek için Müslümanların davranışlarının araştırılmasını istiyor.
 
- Başbakan Stefan Löfven şu andaki mülteci politikasının yeteri kadar etkili olmaması halinde daha fazla tedbirlerin alınabileceğini söyledi.
 
- Yeni soğuk savaş daha yakından hissediliyor.
 
- İngiltere Başbakanı David Cameron İD ile mücadelede parlamentonun tam desteğini almak istiyor.
 
- Suriye’deki karmaşık durum halen devam ediyor. AB’den bazı liderler Esad’ın gitmesini isterken Putin ise Esad’ı destekliyor.
 
- Brüksel'deki bir camiye zarf içinde gönderilen beyaz toz nedeniyle şarbon paniği yaşandı.
 
- Rusya ve Türkiye arasındaki söz düellosu devam ederken Moskova yönetimi ekonomik yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.
 
AFTONBLADET
 
- İsveç Demokratları Parti yönetiminden Hanna Wigh partinin görüş olarak tamamen farklı bir yöne doğru gittiği kanısında.
 
- İtalya kültür,sanat ve eğitim yatırımlarını artırarak terörle mücadele edecek.
 
- Suriye’de terör suçu işledikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan iki kişinin bugün görülecek davaları öncesinde Göteborg Mahkemesi önünde ciddi güvenlik önlemleri alındı.
 
EXPRESSEN
 
- Yeşiller Partisi’nden Bertil Torekull mülteci sorunu konusunda alınan kararların neredeyse hepsinin yanlış olduğunu söyledi.
 
- Gazeteci yazar Duraid Al- Khamisi İsveç’in bir yandan silah satarken diğer yandan mültecilere kapılarını kapattığını söyledi.
 
- Almanya’nın başkenti Berlin’de İslam Devleti ile bağları olan ve terör saldırısı yapmayı planladıklarından şüphelenilen iki kişi gözaltına alındı.
 
- Nijerya’da Boko Haram örgütünün düzenlemiş olduğu saldırıda 18 kişi hayatını kaybetti.
 
- Putin düşürülen Rus savaş uçağının ardından enerji yaptırımlarıyla Türkiye’den öç alabilir.
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6