banner114

Evini kiraya verip uzun süre memleketine gidenler dikkat

İsveç'te kiralık ev sorunu bir çok yönüyle devam ederken, son iki yılda evini kontratsız olarak kiraya verip uzun süre memleketine gidenlerin başına bir çok hadise geldi.

Evini kiraya verip uzun süre memleketine gidenler dikkat

İsveç'te basına yansımayan bu durumun yüzlerce mağdur meydana getirdiği biliniyor.

İkinci elden kontratsız evini olur olmaz kişilere kiraya veren şahıslar bir süre sonra kredi ve benzeri borçlarla karşılaştığı görülüyor.

Geçen yıl evini ikinci elden kayıtdışı kiraya veren onlarca kişinin üzerine kiracılar tarafından kredi çekilerek ve bir o kadarda internet üzerinden taksitli alışveriş yaptığı görülüyor.

İsveç gibi bir ülkede bu nasıl mümkün olur?

İsveç'te bir çok kişi kredi çekmeye aracılık ediyor. Kalpazanlık eden bu kişilerin ihtiyacı olan tek şey kişinin son dört numarası ve genel bilgileri. Evde oturanla işbirliği yapan bu kişiler çıkarılan krediden kendi payını alarak kenara çekiliyor. Evi kiralayan art niyetliler bu yöntemi olabildiğince kullandıktan sonra kayıplara karışıyor.

Son yıllarda bir çok kişinin başına gelen habersiz kredi, taksitli alışveriş olayları can sıkıcı olmaya devam ediyor.

İsveç'te özellikle Stockholm gibi ev sorunu olan şehirlerde hem ev arayanlar ev bulmakta zorlanıyor. Hemde kontratsız olarak evini ikinci elden kiraya verelenlerin sorunları nasıl ve ne zaman çözüleceği bilinmezliğini korumaya devam ediyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

CORONA VIRUS HARİTASI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER