Dünyanı en zengin ülkesi Norveç batıyor...

Petrol fiyatlarının dibe vurması Norveç ekonomisini sarstı. Norveç'te işsizlil hızla artarken, sağlık sektörü de fiyatların çok arttığı belirtildi.

Dünyanı  en zengin ülkesi Norveç batıyor...

 Petrol varil fiyatlarının 30 doların altına düşmesiyle birlikte Norveç'te kriz ilan edildi. Artonbladet gazetesi dünyanın en zengin ve en refah ülkesi Norveç'in petrole dayalı ekonomisinin sarsıldığını yazdı.

Haberde 6 ay içinde petrol fiyatlarının yüzde 70 düşmesi nedeniyle, ülkenin ekonomik zenginlliği ve refağının tehlike altına girdiği belirtildi.

İssizliğin rekor düzeyde arttığı ülkede, refah seviyesini korumak için vergi artımına gidileceği bildirildi.

Norveç'te Kriz İlan Edildi

Norveç Petrol İdaresi Genel Müdürü Bente Nyland, “Norveç petrol sanayisi krizde, bunu inkar edemeyiz” dedi.

Brent petrolün varil fiyatı, dün gelen tepki alımlarının sınırlı kalmasıyla tekrar düşüşe geçerek, bugün yaklaşık yüzde 4 değer kaybetti. Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varili ise güne 31,21 dolardan başladıktan sonra şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 4,9'luk sert düşüşle 29,69 dolardan alıcı buluyor. 

Analistler, petrol fiyatlarında yaşanan yükselişlerin kalıcı olmadığına dikkati çekerek 30 doların kritik destek konumunda bulunduğunu, bu seviyenin altında kalınması durumunda satış baskısının artabileceğini kaydediyor.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 23:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6