Avrupa’daki Türk restoranlarının “Kebapçı” kavgasına mahkeme son verdi

Hollanda’daki Lahey Bölge Mahkemesi, “Kebapçı” kelimesini, ticari marka olarak kabul ederek, bu ismi tescil ettiren Amsterdam’daki restoran dışındaki işletmelerde kullanılamayacağına karar verdi.

Avrupa’daki Türk restoranlarının “Kebapçı” kavgasına mahkeme son verdi

Hollanda’da başkent Amsterdam ve Lahey’deki iki farklı Türk restoranının “Kebapçı” adını kullanması üzerine olay mahkemeye yansıdı.

Amsterdam’da 2017 yılında açılan “Kebapçı” adlı restoran, bu ismi bütün Belçika, Lüksemburg, Hollanda ülkelerinde ticari marka olarak tescil ettirdi.

“Kebapçı” ticari marka olarak kabul edildi

Lahey’de bu yılın başlarında açılan bir restoran da “Kebapçı Den Haag” adını alarak Amsterdam’daki işletmeninkine benzer, boğa kafasından oluşan bir logo hazırladı.

Amsterdam’daki Kebapçı, Lahey’deki restorandan ismini ve logosunu değiştirmesini istedi. Ancak Kebapçı Den Haag adlı işletme bu çağrıyı reddetti.

Mahkemeye taşındı

Bunun üzerine Amsterdam’daki işletme mahkemeye başvurarak, Lahey’deki restoranın marka ihlali yaptığını savundu.

Lahey’deki restoran, “kebapçı” ya da “kebap evi” sözcüklerinin Türkçe’de yaygın olarak kullanıldığını ve fırın ya da kasap gibi, kebap yenebilecek yerleri tanımlayan bir terim olduğunu belirtti. Bu nedenle, ticari marka adı olarak kabul edilemeyeceğini savundu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6