Avrupa'nın çoğu şehrinde 2023'te Otel fiyatları beklenenden çok artabilir

American Express Global Business Travel'ın yakın tarihli bir raporu, otel fiyatlarının önümüzdeki yıl genelinde artacağını ve Avrupa şehirlerinin en büyük artışları yaşayacağını ortaya koydu.

Avrupa'nın çoğu şehrinde 2023'te Otel fiyatları beklenenden çok artabilir

Bu arada, Seyahat Yönetimi Şirketi'nin (TMC) 2023 Otel Fiyatları Raporu, otellerin personel sıkıntısı, düşük talep ve artan enflasyon gibi unsurların fiyatları artıracağı ve birçok sorunla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

American Express GBT'ye göre, özellikle 2022'nin başında seyahat kısıtlamalarını kaldıran destinasyonlarda, otel fiyatları bu yıl önemli ölçüde arttı ve bu da özellikle eğlence amaçlı ziyaretçi akınına neden oldu.

Buna ek olarak, TMC tahmini, AB ve Amerika bölgesinin, daha düşük bir artış görecek olan Asya Pasifik'teki şehirlere kıyasla, 2023 yılında otel fiyatlarında en büyük artışları yaşayacağını söylüyor.

2023'te daha yüksek fiyat artışı yaşayacak destinasyonlar arasında şunlar yer alıyor:

  • Paris
  • Stockholm
  • Dublin

Bu yaz otel fiyatlarında rekor artışa ulaşan Londra'nın ise gelecek yıl otel fiyatlarını yine artırması bekleniyor. Aynı zamanda Amsterdam ve Frankfurt da 2023'te otel fiyatlarında artış göreceği vurgulandı.

Ancak AB dışında hissedilecek en büyük artışlar New York, Sao Paulo, San Francisco ve Dubai gibi şehirlerde olacak.

Asya'daki en iyi iş seyahati destinasyonlarına gelince, Singapur, Tokyo ve Hong Kong'un otel fiyatlarında daha mütevazı artışlar görmesi bekleniyor.

Ayrıca, benzer bir şirket olan CWT, 2022'deki yüzde 18,5'lik artışa kıyasla 2023'te küresel otel fiyatlarının yüzde 8,2 artacağını tahmin ediyor.

Teknoloji firması Amadeus tarafından sağlanan veriler ayrıca, 2022 yazında dünya çapındaki doluluğun yüzde 70'in biraz altında olduğunu ve 2019'un aynı dönemine göre yaklaşık yüzde beş puanlık bir artışı temsil ettiğini ortaya koyuyor.

Bu tür veriler ayrıca, bu yılın başında tüm büyük GDS'ler aracılığıyla yapılan küresel otel ve kurumsal rezervasyonların 2019 hacminin yüzde 62 altında olduğunu, ancak bu farkın yıl boyunca kapandığını ve Ağustos rakamlarının 2019 rakamlarının sadece yüzde 23 gerisinde olduğunu gösteriyor.

Amadeus'a göre, 2023'ün ilk yarısı için şimdiden yaklaşık 4,3 milyon grup gecesi rezerve edildi, bu da rezervasyonlara olan güvenin daha da arttığı göz önüne alındığında konferans ve toplantı pazarlarında bir toparlanma olduğunu gösteriyor.

TÜRKİYE

Sabah haberine göre: Bakan Ersoy: Türkiye’ye fazla turist geleceği gibi beklentileri gerçekçi bulmuyorum

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Dünyadaki doğal gaz vesaire gibi krizler sebebiyle Türkiye'ye fazla turist gelecek, her yer dolup taşacak gibi beklentileri gerçekçi bulmuyorum. Çünkü turizmde belirsizliklerin olmadığı bir ortamda insanlar daha yoğun seyahat eder" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya'da 2023 Doğru Şehir Buluşmaları programına katıldı. Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Ersoy, kenti çok beğendiğini, alt yapıların düzenli ve planlı şekilde yapıldığını belirtti.

Konya'nın sanayi ve tarımda çok fazla yatırım aldığını, son 20 yılda da çok geliştiğinin altını çizen Bakan Ersoy, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ile turizm konusunda da Konya'yı hak ettiği yere getirmek için bir master plan üzerinde birkaç yıldır çalışıyoruz. İnşallah burada da çok kısa bir sürede Konya, çok ciddi potansiyeli olan turizmden de iyi bir pay almaya başlayacak" ifadelerini kullandı.

"MEVLANA MÜZESİ, AĞUSTOS SONU İTİBARİYLE 2,2 MİLYON ZİYARETÇİ ALDI"

Mevlana Müzesi çevresinde yürütülen çalışmaların, iyi bir ziyaretçi alabilmek için doğru planlamayla yapıldığını anlatan Mehmet Nuri Ersoy, "Bu yıl başına doğru hızla sonuçlandırılarak 2023 itibariyle çok daha fazla turist ağırlayan bir şehrimiz olacak. Artık turizm de ciddi bir sektör haline gelecek diye düşünüyorum. Mevlana Müzesi, ilk 8 aylık verilere baktığınızda, Ağustos sonu itibariyle 2,2 milyon ziyaretçi almış. Yıl sonuna kadar da 3 milyonu geçer diye düşünüyorum. Zaten belli bir hareket var. Konya, kültür, inanç, fuar, kongre, termal sağlık, doğa ve özellikle de gastronomi konusunda çok ciddi potansiyeli olan birçok şehrimizden de ayrışmış bir şehrimiz. Özellikle arkeoloji konusunda da başta Çatalhöyük olmak üzere birçok höyüğe ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede birçok antik kent oluşmuş. Çok fazla kültür burada yaşamış. Şimdi bu potansiyeli de gün yüzüne çıkararak belli bir rota çerçevesinde tanıtımını yaparak başta Türkiye olmak üzere tüm dünyadan yoğun turist alacak hale getirmek için el birliğiyle belediyemizle çalışıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE'YE FAZLA TURİST GELECEK, HER YER DOLUP TAŞACAK GİBİ BEKLENTİLERİ GERÇEKÇİ BULMUYORUM"

Bir soru üzerine kış aylarının turizm açısından fiyatların en uygun olduğu dönem olduğunu ifade eden Ersoy, "Zaten bütçe açısından, kriter açısından baktığınız zaman kışın gezmenizi tavsiye ederim. En düşük bütçelerin olduğu, hemen hemen maliyetine satışların olduğu bir dönemde gezme fırsatı yakalamış olursunuz. Dünyadaki doğal gaz vesaire gibi krizler sebebiyle Türkiye'ye fazla turist gelecek, her yer dolup taşacak gibi beklentileri gerçekçi bulmuyorum. Çünkü turizmde belirsizliklerin olmadığı bir ortamda insanlar daha yoğun seyahat eder. Dünya geneli belirsizlikler oluştuğu zaman veya bölgesel belirsizlikler oluştuğu zaman seyahatleri daha az olur. Biz geçen seneye göre daha iyi turist alacağız mı? Alacağız. Rakamlar da bunu gösteriyor, geçen seneye kıyasla, kışın çok daha iyi turist alacağımızı. Ama bunun sebebi ülkemizi çok daha iyi, eskiye göre çok daha iyi tanıtıyor olmamız ve otel yatırımcılarımızın, turizm sektörünün çok bilinçli bir şekilde hizmet standartlarını yükseltmesiyle orantılı bu. Yani daha iyi hizmet veriyoruz, ülkemizi çok çok daha iyi tanıtıyoruz, otomatikman bu iki önemli unsuru yerine getirdiğimiz için de her sene bir önceki seneye göre daha fazla turist alıyoruz. Bu kış da geçen seneye kıyasla çok daha fazla turisti Türkiye inşallah ağırlayacak. Şu an ön rezervasyonlar da bunun göstergesi" şeklinde konuştu.

Programda bir konuşma yapan AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ise, "20 yıllık iktidar döneminin gerek demokratikleşme gerekse kalkınma hamleleriyle ülkemizi nereye getirdiğimize hep birlikte şahitlik ettik. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yoğun saha çalışmaları gerçekleştirdik. AK Parti ailesi olarak çalışmalarımızı hız yükselterek devam edeceğiz inşallah" diye konuştu.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2022, 04:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6