banner198

Avrupa bu mesleklerde açığı kapatamıyor

19 üyeli Euro Bölgesi ve 28 üyeli Avrupa Birliği genelinde eleman açığı en çok sanayi, inşaat ve hizmet sektörlerinde ölçüldü. Açığın en fazla olduğu sektör hizmet sektörü, en yüksek ölçüldüğü ülke ise Çekya olarak açıklandı.

Avrupa bu mesleklerde açığı kapatamıyor
AVRUPA İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Euro Bölgesi’nde eleman açığı yılın üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe kıyasla değişmeyerek yüzde 1.9 olarak kaydedildi. Bölgede geçen yılın aynı çeyreğinde eleman açığı yüzde 1.6 seviyesindeydi. Euro kullanan ülkelerde üçüncü çeyrekte sanayi ve inşaat sektörlerinde eleman açığı yüzde 1.6, hizmet sektöründeki eleman açığı ise yüzde 2.2 oldu. 
Eleman açığı, üçüncü çeyrekte 28 üyeli AB’de de önceki çeyreğe göre değişiklik göstermeyerek yüzde 2 olarak ölçüldü. Söz konusu dönemde AB’de sanayi ve inşaat sektörlerinde elaman açığı yüzde 1.7, hizmet sektöründeki eleman açığı da yüzde 2.3 olarak belirlendi.

EN FAZLA AÇIK ÇEKYA’DA
Kıyaslanabilir verilerin mevcut olduğu AB’ye üye ülkeler arasında yılın üçüncü çeyreğinde en fazla eleman açığı yüzde 4.1 ile Çekya’da kaydedildi. Çekya’yı yüzde 3.6 ile Belçika ve yüzde 2.7 ile Almanya takip etti. En düşük eleman açığı ise yüzde 0.5 ile Yunanistan, yüzde 0.8 ile Bulgaristan ile İspanya ve yüzde 0.9 ile Portekiz’de 
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2017, 23:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6