Araç kiralamak isteyen gurbetçiyi fena dolandırdılar

Almanya’da yaşayan 54 yaşındaki Şenol Kılınç, akraba ziyareti için geldiği Kocaeli’nin İzmit ilçesinde internet üzerinden araç kiralamak isterken dolandırıldı.

Araç kiralamak isteyen gurbetçiyi fena dolandırdılar


Almanya’da yaşayan 54 yaşındaki Şenol Kılınç, 7 Ocak’ta akraba ziyareti sebebiyle geldiği Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 2 gün süreyle otomobil kiralamak istedi. Güvenilir bir şirketi tercih ettiğini belirten Kılınç, internet arama motoruna şirket ismini yazmasının ardından önüne çıkan ilk siteye girdi.


 Sitenin kopya site olduğundan şüphelenmeyerek işlem yapmaya başlayan Kılınç, seçtiği araç için kiralama işlemine başladı. Kopya sitenin tasarımının ve içeriğinin orijinal site ile tamamen aynı olduğunu belirten Kılınç, iletişim bölümünü tıkladığında önüne kurumsal bir çağrı merkezi numarası yerine sıradan bir cep telefonu numarası çıktığını aktardı.

“TÜM PROSEDÜRLERE HAKİM”

Numarayı aradığında; Whatsapp üzerinden kredi kartı, kimlik ve ehliyet bilgilerini göndermesi istenen mağdur Kılınç, tüm istenen bilgileri ve belgeleri, fotoğrafını çekerek karşı tarafa yolladı. Dolandırıcının normal bir araç kiralama işleminde yapılması gereken tüm prosedürlere hakim olduğunu ve hepsini yerine getirdiğini belirten Kılınç, gönderdiği belgeler arasında abisinin de ehliyetinin bulunması üzerine dolandırıcının, kredi kartı ve ehliyetin aynı kişi üzerine olması gerektiği konusunda uyarıda bulunduğunu ifade etti.


Adrese teslim seçeneği ile birlikte işlem yapan Şenol Kılınç, kiralama işleminin ardından ödeme kısmında kredi kartı yerine EFT istendiğini belirterek, mesai saatleri içerinde olmadığı için “Fast” yöntemi ile işlem yaptığını ve işlem ücreti olan bin 400 TL’nin çok kısa bir süre içerinde karşı tarafın hesabına geçtiğini söyledi. Dolandırıcının ödeme yöntemi için verdiği hesap numarasının kurumsal bir kimlik yerine şahıs hesabı olduğunu sonradan anladığını belirten mağdur vatandaş, “Gafil avlandım” ifadeleri ile yaşadığı durumu özetledi. Ücretin hesaba geçmesinin ardından kendisine bir kod geleceği söylenen Kılınç, kodun gelmemesi üzerine şüphelenerek aynı numarayı aradığında engellendiğini öğrendi.

Şenol Kılınç, İzmit’te bulunan Bekirpaşa Polis Merkezi’ne giderek dolandırıcı hakkında şikayette bulundu. Kılınç, şunları söyledi:


 
“Maddi kayıp çok değil ama kiralayacağım otomobille sabah erken saatlerde hayırlı bir iş için İstanbul’a gitmem gerekiyordu. Bütün planım bozuldu. Gecenin bu saatinden sonra da araç bulma imkanım yok. Emniyetten verilen bilgiye göre de bu tip dolandırıcılık sonucu mağdur olan birçok vatandaş varmış. Bizim canımız yandı başkasının yanmasın. Bu dolandırıcılara da bir tavsiyem var. Böyle birebir kopya siteler tasarlayabilme becerileri varsa bu yeteneklerini işe yarar bir alanda kullanıp ülkeye katma değer sağlasınlar.”


 
Kurumsal araç kiralama şirketi gibi görünen sahte ve kopya siteler üzerinden dolandırılan mağdur sayısı artıyor. Dünyanın en büyük araç kiralama şirketlerinin internet sitesini kopyalayan dolandırıcılar, uygun kiralama fiyatı sunuyor, arama motorlarında da öne çıkabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6