AP, cep telefonlarının değeri düşmeden tamir edilmesi için adım attı

AB'de marka tekeline karşı önlem: Şirket dışında tamir edilen elektronik eşyaların değeri düşmeyecek

AP, cep telefonlarının değeri düşmeden tamir edilmesi için adım attı

Avrupa Parlamentosu, elektronik cihazların satın alınan şirket dışında onarımını kolaylaştırmak için lehte oy kullandı. Parlamento üyeleri böylece tüketicilere elektronik cihazlarını satın aldıkları şirket dışında ürünün değerini düşürmeden tamir etme hakkının önünü açmış oldu.

Oysa hali hazırda bir müşteri hasarlı telefonunu satın aldığı şirket dışında bir başka yere tamir ettirmeyi seçerse, telefonunun satmak ya da yine satın aldığı şirkette başka bir cihazla takas etmek istediği zaman değeri düşüyor.

Avrupalı ​​milletvekilleri, kararı bloğun ürün israfını önlemek adına yeşil stratejisinin bir parçası olarak görüyor.

Yakın tarihli bir Eurobarometer araştırmasına göre, 10 Avrupalıdan 8'i üreticilerin tamir işlemini kolaylaştırmak zorunda olması gerektiğine inanıyor.

Avrupa Onarım Hakkı kampanyası yürütücüsü Chloé Mikolajczak da euronews'e bunun doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Mikolajczak, "Bu konuda muhafazakarlar ve ilericiler arasındaki siyasi bölünmeye rağmen, Avrupa Parlamentosunun nihayet tüketici hakları ve çevre sorunlarının savunucusu olarak itibarını sürdürdüğünü görüyoruz" dedi.

Milletvekilleri ayrıca, bir cihazın kullanım ömrünün kasıtlı olarak kısaltıldığı "erken eskimeye" son vermek için de oy kullanmış oldu.

Ancak oylamada kabul edilen rapor yalnızca tavsiye niteliğinde, bu nedenle top şu anda Komisyon'un mahkemesinde.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6