Almanya’da yüksek enerji fiyatları korkusu

Almanya’da da elektrik ve doğal gaz fiyatları yükselişte. Ülkede yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 62’si gelecekte yüksek enerji fiyatlarının ekonomik yüke dönüşmesinden endişeli.

Almanya’da yüksek enerji fiyatları korkusu

 ALMANYA’da tüketiciler, artan Elektrik ve doğal gaz fiyatlarının kendilerine ekonomik yük olarak dönüşmesinden korkuyor. Kantar adlı bir kamuoyu şirketinin Federal Tüketici Dernekleri Federasyonu için yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, tüketicilerin yüzde 62’si yaşanmakta olan enerji krizinin gelecekte kendilerine mali yük oluşturmasından endişe ediyor. Anket yapılan kişilerin yüzde 36’sı ise kendileri için böyle bir tehlike görmüyor. “Hükümetin ödeme yapamayan kullanıcıların elektrik ve doğal gazını geçici olarak kesmesine” onay verenlerin oranı ise yüzde 71.

ENERJİ SAĞLAYICILAR TARİFELERİNİ ARTIRIYOR
Federasyonun verilerine göre Almanya’nın en kalabalık 14 kentinde enerji sağlayıcılar yeni müşterileri için fiyatlarını yükseltmeye başladı. Köln, Frankfurt, Leipzig, Dortmund ve Dresden kentlerinde yeni tarifelerin uygulanmaya başladığına dikkat çeken federasyon, yeni tüketicilerin kullandıkları elektriğe bağlı olarak mevcut

HÜKÜMETTEN TÜKETİCİYE ENERJİ YARDIMI

Federal Tüketici Dernekleri Federasyonu, bu nedenle hükümetten tüketiciler üzerinde oluşabilecek mali yükü azaltmasını talep etmişti. Hükümet de bu nedenle geçen hafta bir kereye mahsus bir enerji ve yakıt yardımını karar bağlamıştı. Düzenleme, artan Enerji Fiyatları nedeniyle dar gelirli hanelere ve öğrencilere bir kereye mahsus para yardımını öngörüyor. Federal bütçeden karşılanacak yardım dar gelirli olduğu için kira desteği alan 710 bin hane ile üniversite öğrencileri ve meslek eğitimi gören gençleri kapsıyor. Yardım alacağı tahmin edilen birey sayısı da toplamda 2 milyon 100 bin olarak açıklanmıştı.

HANE BAŞINA EN AZ 500 EURO İSTİYOR
Almanya Tüketiciyi Koruma Derneği ise artan enerji fiyatları karşısında öngörülen söz konusu devlet yardımını yetersiz bularak hane başına en az 500 euro yardım verilmesini talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2022, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6