Almanya’da enflasyon son 40 yılın zirvesinde

Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamada, mart ayı enflasyon oranının yüzde 7.3 olarak ölçüldüğü belirtildi. Böylece Almanya’da enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Almanya’da enflasyon son 40 yılın zirvesinde

Enflasyonun bu denli artmasında Ukrayna savaşı ile enerji ve gıda fiyatlarının yükselmesinin etkili olduğu belirtiliyor. DW Türkçe’nin Reuters’den derlediği habere göre Almanya Federal İstatistik Dairesi, benzer yükseklikte enflasyon rakamının en son 1981 yılındaki Körfez Savaşı nedeniyle kaydedildiğini, o dönem de savaşın tarafları olan enerji zengini İran ile Irak’ın çatışması nedeniyle petrol fiyatlarında rekor artış görüldüğünü hatırlattı. Yüzde 7.3 enflasyon ile Avrupa Merkez Bankası’nın konjonktürde sağlıklı değişimin görülmesi için hedef gösterdiği yüzde 2’den daha da uzaklaşması endişe yaratıyor. Uzmanlar, son yıllarda artan enerji fiyatlarının da etkisiyle artış kaydeden ve 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasıyla daha da tırmanan enflasyonun yakın zamanda düşmesini beklemiyor.

FİYATLAR DÜŞMEYECEK

Öte yandan hızla emtia depolamayı hızlandıran Alman toptancıların, artan fiyatları müşterilerine de yansıttığı görülüyor. Yapılan zamları, artan hammadde ve işlenmemiş ürün fiyatlarına dayandıran toptancılar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.3 zamlanmaya dikkat çekerken, tedarikçiler de zam yaptı. Hammadde ve işlenmemiş ürün fiyatlarında kaydedilen artış, ölçümlerin yapılmaya başlandığı 1962’den bu yana görülen en yüksek oranı işaret ediyor. Söz konusu artış, enflasyonun önümüzdeki aylarda seyri konusunda da ipuçları vermesi bakımından önem arz ediyor. Uzmanlar ayrıca, savaşın gidişatındaki belirsizlik nedeniyle pek çok şirketin depolama yaptığını, yüksek fiyatlardan yaptıkları depolama nedeniyle olası fiyat düşme halinde bile bunu ürünlere yansıtmayacaklarını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6