Alman ve İsveç menşeli ürünlere soruşturma

Almanya ve İsveç menşeli sodyum perkarbonatlara yönelik damping soruşturması açılması kararlaştırıldı.

Alman ve İsveç menşeli ürünlere soruşturma
 Ekonomi Bakanlığının İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre, Almanya ve İsveç menşeli, genellikle temizlik ürünlerinde kullanılan sodyum perkarbonatlara yönelik damping soruşturması açılması kararlaştırıldı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Ekonomi Bakanlığı tebliğinde, “Bu tebliğin amacı, Ak-kim Kimya San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan başvuruya istinaden Almanya Federal Cumhuriyeti ve İsveç Krallığı menşeli ‘sodyum perkarbonatlar' ithalatına ilişkin olarak damping soruşturması açılması ve açılan soruşturmanın usul ve esaslarının belirlenmesidir” denildi ve varılan karar şöyle açıklandı:

“Yönetmeliğin 20 nci maddesi çerçevesinde bir damping soruşturmasının açılabilmesi için başvuruda yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunduğu anlaşıldığından, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu tarafından Almanya ve İsveç menşeli 2836.99.90.10.00 GTİP'li ‘sodyum perkarbonatlar’a yönelik olarak bir damping soruşturması açılmasına karar verilmiştir.”

Damping, uluslararası bir pazarı elde etmek ya da bir malı elden çıkarmak amacıyla fiyatını büyük ölçüde düşürerek satma anlamını taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2017, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6