Alman enerji şirketinden, İsveç'te nükleer santral kurma açıklaması

Alman enerji şirketi Uniper İsveç'te nükleer santral kurulumu ile ilgili yakın zamanda bir çalışmalarının olmadığını açıkladı.

Alman enerji şirketinden, İsveç'te nükleer santral kurma açıklaması

Uniper, İsveç'te herhangi bir nükleer enerji inşa etmeyeceğini bildirdi. Şirketin İsveç'teki herhangi bir yan kuruluşu aracılığıyla nükleer enerji inşa etmeyeceği belirtildi.

Bir ay önce, Uniper'in İsveçli yan kuruluşu, 2030'larda Barsebäck bölgesinde yeni bir nükleer santralin kurulmasını umduklarını ifade etti.

Uniper'in Almanya'daki sözcüsü George Oppermann, İsveç'te veya başka bir yerde, Uniper'in yeni nükleer enerji inşa etme planları olduğunu belirtirken, böyle bir planının ne zaman hayata geçeceğine dair her hangi bir bilgi vermedi.

Alman enerji devi bu ayın başında 40 milyar avro zarar açıklamıştı.

Küresel enerji krizi sürecinde mali yapısı bozulan Alman enerji firması Uniper, ocak-eylül döneminde yaklaşık 40 milyar avro zarar açıkladı.

Uniper, ocak-eylül dönemine ilişkin finansal sonuçlarını duyurdu.

Buna göre, şirket yılın 9 ayında yaklaşık 40 milyar avro zarar etti. Bu tutar, şirketin spot piyasada çok daha yüksek fiyatlarla gaz almasıyla oluşan 10 milyar avroluk ek maliyetin yanı sıra Rusya'nın artık Almanya'ya gaz tedarik etmemesi nedeniyle gelecekte beklenen 31 milyar avroluk zarar olarak hesaplandı.

Söz konusu zarar Uniper'in sermayesinin yarısından fazlasını oluştururken, Alman şirket tarihinin en büyük zararları arasında yer aldı.

Uniper Finans Direktörü Tiina Tuomela, yaptığı açıklamada, müşterilerin arz güvenliğini sağlamak için Uniper'in bir süredir önemli ölçüde spot piyasadan daha yüksek fiyatlarla gaz tedarik ettiğini ve maliyetler tüketicilere yansıtılmadığı için önemli kayıplar yaşadığını ifade etti.

Alman hükümetinin Uniper'i kamulaştırmasını sağlayacak istikrar paketinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Tuomela, "Riskleri en aza indirmek ve Rusya'nın askıya alınan gaz tedarikinden kaynaklanan kayıpları 2024 yılına kadar sona erdirmek için gaz portföyümüzü yeniden yapılandırmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Alman hükümeti, eylülde küresel enerji krizi sürecinde arzı güvence altına almak için Finlandiya kamu şirketi Fortum'un çoğunluk hissesine sahip olduğu Uniper'in yüzde 99'ını alıp kamulaştırmaya karar vermişti.

Ek kaynaklar: AA
 

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6