banner180

AB ile Çin arasında 6 yıl süren müzakerelerin ardından yatırım anlaşması imzalandı

Avrupa Birliği ve Çin, 6 yıldır devam eden müzakerelerin ardından önemli bir yatırım projesi için prensipte anlaştı. Bu anlaşma sayesinde Avrupalı şirketler Çin pazarına daha kolay erişebilecek, diğer şirketlerle daha kolay rekabet edebilecek.

AB ile Çin arasında 6 yıl süren müzakerelerin ardından yatırım anlaşması imzalandı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün video konferans aracılığıyla AB ülkeleri liderleri ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı güreşmenin ardından, geniş yatırımlar için yürütülen müzakerelerinin ardından tarafların arasında bir prensip anlaşmasına varıldığını açıkladı.

AB, CAI olarak bilinen anlaşmanın Çin pazarına erişimdeki dengesizliği düzeltmeye yardımcı olacağını ve ülkede faaliyet gösteren şirketlere eşit düzeyde rekabet edebilmelerini sağlayarak Çin'deki Avrupalı şirketler için yeni yatırım fırsatları yaratacağını umuyor.

Avrupa Parlamentosu'nun onayı gerekiyor

Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekecek ve özellikle Çin'in Uygur politikası nedeniyle bu sürecin zor geçmesi bekleniyor.

AB yetkililerine göre anlaşmadan önce, Çin'in Uluslararası Çalışma Örgütü'nün zorunlu çalıştırma kurallarını onaylama taahhüdünde bulundu.

Müzakereler 2014'te başlamıştı

Avrupa Birliği, Çin ile yaptığı yatırım anlaşması sayesinde Avrupalı ​​şirketlere Çin pazarlarına daha iyi erişim sağlaması bekleniyor. Taraflar arasındaki anlaşmanın hazırlaması 6 yıl sürdü.

AB verilerine göre, Çin, ABD'nin ardından birliğin en büyük ikinci ticaret ortağı ve AB de Çin'in en büyük ticaret ortağı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6