banner180

Sığınmacı çocukların eğitimi masaya yatırıldı

İsveç son günlerde sığınmacı akınına sahne olurken, sığınmacı çocukların okullara gidebilmesi için hükümet düğmeye bastı.

İsveç Eğitim Bakanı Gustav Fridolin, Yüksek Öğretim Bakanı Helene Hellmark Knutsson ve Orta Eğitim Bakanı  Aida Hadzialic, düzenledikleri basın toplantısında, İsveç'e son günlerde gelen sığınmacı çocukların eğitimi hakkında bilgi verdi. 

İsveç'e 71 bin sığınmacı çocuğun son bir yılda geldiği belirtilirken, bunlardan 40 bininin 13 ve 18 yaşında olduğu bildirildi.

Bazı belediyelerin bu çocukları okula almakta isteksiz davrandığı ifade edilirken, bu yıl  bütçeden belediyelere okullar için 9,8 milyar kron ayrılacağı ifade edildi. 
 
Sığınmacı çocukların eğitim ihtiyacının ülkede öğretmen açığını da tetiklediği hatırlatılırken, önümüzde ki dönem İsveç okullarında 60 bin öğretmene ihtiyaç duyulacağı kaydedildi.

Öğretmen maaşlarında da iyeleştrilmeye gidileceğine dikkat çekilirken, öğretmenler için yılda 3 milyar korn bütçeden ek ödeme yapılacağı ve bununda öğretmen maaşlarına 2 ile 3 bin arasında yansıyacağı belirtildi. 

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6