banner180

Sanal mezar ziyareti uygulamasından gurbetçiler memnun

Kayseri’nin Develi İlçesi Gazi Mahallesi’nde 20 yıl önce mezarlığa sanal ziyaret uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda memleketlerine gelemeyen vatandaşlar, sanal uygulamayı cep telefonlarına indirerek aile büyüklerinin mezarlarını bu uygulama ile ziyaret ediyor. Özellikle yurt dışında yaşayan gurbetçiler bu uygulamadan memnun

Sanal mezar ziyareti uygulamasından gurbetçiler memnun

UYGULAMADA dua tuşuna basarak dualarını yapmış oluyorlar. 20 yıldır kullanılan uygulama, bugüne kadar 1 milyon 265 bin kez tıklandı. Muhtar Mehmet Ceran, “Bu uygulama 20 yıl öncesinde başladı. Almanya’dan, Hollanda’dan veya il dışında yaşayan gurbetçilerimiz vefat eden yakınlarına bir Fatiha okuyabilmek için bu uygulamayı kullanıyor. Pandemide çok güzel bir uygulama oldu. Pandemi nedeniyle mahallemizde yaşayanlar buraya gelememişti ama bu uygulama ile ziyaretlerini gerçekleştirmiş oldular. Bu uygulamayı kullanmaktan çok memnunuz” diye konuştu.

‘BİLGİLERİ YÜKLEDİK’

Kent Tarih Araştırmacısı olan Nezir Ötegen ise “Develi’de somut olmayan kültürel mirasın araştırmasını yapıyorum. Burada somut olmayan miraslarımızdan bir tanesi de belki de Türkiye’de ilk olacak uygulama, sanal alemde mezarlık ziyareti. Develi’nin Gazi Mahallesi’nde mezarlık ziyaretlerinde yeni bir uygulama olarak yaklaşık 20 yıl önce resmi internet sitesi üzerinden vefat edenlerin bilgileri ve kabir fotoğrafları sanal ortama yüklendi.

Yakınları da sanal olarak ziyaretlerini gerçekleştirebiliyor. Bunun özellikle pandemi döneminde bir alternatif olduğunu gördük. Pandemi döneminde yurt içindeki ve yurt dışındaki insanlarımız bu ziyaretlerini böylelikle gerçekleştirebildiler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2022, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6