banner180

Nobel ödülü kazanan Amerikalı bilim adamları Trump'la görüşmek istemiyor

İsveç'in devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, Nobel Kimya Ödülü'nün kazanan Amerikalı bilim adamı Joachim Frank ve Fizik Ödülünü kazanan Ray Weiss, Trump başkan olduğu sürece Beyaz Saray’a adım atmayı düşünmediklerini ifade etti.

Nobel ödülü kazanan Amerikalı bilim adamları Trump'la görüşmek istemiyor
Geçen ay ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD’de 2017 Nobel ödülü kazanan bilim insanları ile bir araya gelmeyeceği açıklaması büyük tartışmalara neden olmuştu.
Konu ile ilgili İsveç devlet televizyonu SVT'ye açıklamada bulunan Nobel Kimya Ödülü'nün kazanan Amerikalı bilimadamı Joachim Frank, ''Böyle bir davetin olmaması beni açıkçası çok rahatlattı. Trump, orada olduğu sürece Beyaz Saray’dan içeri adımımı atmam. Hiç bir şekilde Tramp'a selam vermeyi düşünmüyorum''ifadelerini kullandı.


 Fizik Ödülünü kazanan Ray Weiss ise, ''Bende Frank'ın sözlerine katılıyorum. Trmap bizi davet etse de gitmeyi düşünmüyorduk. Trump'ın bilimsel araştırmalara ve iklim çalışmalarına  ayrılan kaynağı geri çekmesi beni çok kaygılandırıyor' değerlendirmesinde bulundu. 

- 15 yıllık gelenek son buldu

George W. Bush döneminde başlayan ve Obama döneminde de her yıl uygulanan gelenekle, o yılın ABD’den Nobel ödülü kazanan isimleri, aynı hafta içinde Beyaz Saray’a davet ediliyor ve ağırlanıyordu. Geçen ay ABD Başkanı Donald Trump, ABD’de bu yıl Nobel ödülü kazanan bilim insanları ile bir araya gelmeyeceğini açıkladı. Böylece 2001 yılından beri uygulanan, Amerikan başkanlarının, o yıl Nobel ödülü kazanan bilim insanlarını Beyaz Saray’da ağırlama geleneği de son buldu
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6