Nobel Ödülleri Törenle Sahiplerine Verildi

2016 yılı barış, fizik, tıp, kimya, edebiyat ve ekonomi dallarındaki Nobel ödülleri, Oslo ve Stockholm'de düzenlenen törenlerle sahiplerine verildi.

Nobel Ödülleri Törenle Sahiplerine Verildi
 Bu yılın fizik, kimya, tıp, edebiyat ve ekonomi dallarındaki Nobel ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
Stockholm Konsert Huset'te (Konser Evi) düzenlenen törene, İsveç Kraliyet ailesi, ödül almaya hak kazananlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Geçen kasım ayında açıklanan ödüller, sahiplerine İsveç Kralı 16. Carl Gustav tarafından takdim edildi. Buna göre, 2016 yılı fizik ödülünü David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz, kimya ödülünü Jean Pierre Sauvage, James Fraser Stoddart ve Bernard Feringa aldı.

Nobeli kazananlara birer diploma, Nobel madalyası ve 8 milyon İsveç kronu (1 milyon Avro) tutarında para ödülü de sunuldu.

- Bob Dylan ödülünü almadı

Edebiyat ödülünü kazanan Amerikalı şarkıcı Bob Dylan törene katılmadığı için ödülünü alamadı. Dylan’ın hazırladığı konuşma metni törende okundu.

Ayrıca, ABD’li söz yazarı ve müzisyen Patti Smith, törende Dylan’ın "A Hard Rain's A-Gonna Fall" isimli şarkısını yarıya kadar seslendirdi. Heyecanından dolayı şarkıyı yarıda kesmek zorunda kalan Smith, seyirciden alkış aldı.

Ödüllerin verilmesinden sonra, yaklaşık bin 500 kişiden oluşan davetli topluluğuna Stockholm Belediyesine ait binada Nobel yemeği geçti. Yemeğe, İsveç Kraliyet ailesi, İsveç Başbakanı Stefan Löfven bakanlar, parti temsilcileri, yabancı ülke temsilcileri ile ödül alanlar katıldı.


Nobel Barış ödülünü kazanan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ise bugün Norveç'in başkenti Oslo'da ödülünü almıştı.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 21:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6