İsveç’te bir okul: Kız-erkek ayrı sınıflarda eğitim başlattı..

Orebro kenditindeki Adolfsberg, 40 yıllık karma-eğitim modelini değiştirme yolunda bir adım attı. Noel tatili dönüşü, öğrenciler, cinsiyetlerine göre ayrı sınıflara ayrıldılar.

İsveç’te bir okul: Kız-erkek ayrı sınıflarda eğitim başlattı..
İsveç’te 1974 yılından beri bütün okullar karışık eğitim veriyor; geçen yıl göçmenlerin elinde bulunan bir  okulun kendi öğrencilerini cinsiyetlerine göre ayrı alanlarda beden eğitimi dersi almasına eğitim bakanlığı izin verince, ülkede bayağı gürültü kopmuştu.
Yerel Nerikes Alleande (NA) gazetesinin verdiği habere göre, öğretmenler ve yöneticiler eğitimde en önemli sorunun bazı öğrencilerin öteki cinsin önünde konuşma konusunda mahcubiyet yaşamaları olduğunu tespit etmişler.

Bunu üzerine altı haftalık bir deneme başlatmış Adolfsberg Okulu; bu altı hafta içerisinde çocukları ayrı sınıflarda okutmanın faydası olup olmayacağını görüp ona göre değerlendirme yapacaklar.

Okulun müdiresi Anneli Widestrand, NA gazetesine, ”Deneme fazla uzun sürmeyecek; öğrencilere ulaşıp ulaşamadığımızı öğrenmek için bunun iyi bir yöntem olduğunu sanıyorum” demiş…

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2017, 00:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
evrim gorkem
evrim gorkem - 5 yıl Önce

En doğru karar. Dünyanın her yerinde karma eğitim kalkmali. Başarıya götüren adımlardan biri bu kesinlikle.

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6