banner180

İsveç-Türkiye arası sevgiyle harmanlanmış 41 yıl TRT ekranında

Avrupa’dan, Amerika’dan, Uzakdoğu’dan, Afrika’dan, dünyanın dört bir yanından iş, sanat ve bilim adamları, başarılı kariyerlerini Türkiye’den uzaklarda sürdüren bizim insanlarımızın hayat hikayelerini anlatan ve TRT Türk ekranlarında yayınlanan ’’Benim Hikayem’’ programının konuğu İsveç’ten Psikolg Yazar Gülseren Engström'dü.

1969 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Psikolojisi dalında mastır yaptı. TRT’nin ilk yıllarında, televizyon yapımcısı olarak göreve başlayarak gazeteciliğe ilk adımını attı.

1973 İsveç’e taşındı. Birkaç yıl Stockholm’de ilk göçmen psikolog olarak görev yaptı. 1977’de İsveç Merkez Radyosu Türkçe yayınlar bölümünü kuran iki gazeteciden biri oldu.

İsveç Radyosunda, Merhaba adlı Türkçe programı 25 sene başarıyla sürdürürken, NOKTA dergisi ve TRT İNT’in Stockholm muhabirliğini üstlendi. 2006 yılına kadar da, Ring Så Svarar (Sorun Yanıtlayalım) İsveççe programın yapımcı ve sunuculuğunu üstlendi. İsveç Eğitim Televizyonu’na, Aziz Nesin’in ‘Köylerin En Güzeli Bizim Köy’ ve Mahmut Makal’ın, ‘Sakarca’ adlı masallarını, Türkçe ve İsveççe, iki dilde çizgi film olarak kazandırdı.

‘Çocuk Terbiyesi ve Kültürlerin Karşılaşması, Türkiye ve İsveç’te Yetişmek, Geçmişle Kol kola, Güneş Karabuda’ ‘Aile İçi Şiddet - Çaresi Ne?’ adlı kitabı yazdı. İsveççeden Türkçeye çevirdiği eserler içerisinde, Türkiye’de görevde bulunmuş üç İsveçli diplomatın yazdığı, İslam ve Avrupa (Ingmar Karlsson), Türkiye Avrupa’nın Eşiğinde (Erik Cornell) Türkiye- Uç beyi (Kaj Falkman) adlı kitapları yer almaktadır.

Hayatını Türkiye’yi ve Türkleri İsveçlilere daha iyi tanıtmak için adadı… İşte size Ankara- Stockholm arası sevgiyle harmanlanmış bir ömrün 41 yıllık hikâyesi…
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6