İsveç'ten giden Süryaniler Midyat'ta 30 yıl sonra papaz törenine katıldı

banner54

Mardin'in Midyat ilçesinde, Süryani cemaatince papaz atamasının ardından 30 yıl sonra ilk kez papaz töreni gerçekleştirildi. Törene yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda Süryani katıldı.

İsveç'ten giden Süryaniler Midyat'ta 30 yıl sonra papaz törenine katıldı

Midyat'a bağlı Doğançay köyündeki Mor Yuhanun D'kfone Kilisesi'nde Kıddas ve papaz töreni düzenlendi. Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre, Danimarka ve Amerika'dan gelen Süryaniler, ayin için kilisede toplandı.

Midyat'ta Süryani cemaatinden 30 yıl sonra papaz töreni - 2

Tören, Midyat Turabdin ve Mor Gabriel Manastırı metropoliti Timetheos Samuel Aktaş'ın önderliğinde Almanya'dan metropolit Hanna Aydın ve Hori Samuel Gümüş ile Midyat'tan Hori Gabriel Aktaş, Mardin ve Şırnak'ta bulunan çok sayıda rahip, papaz ve şemmasın katılımıyla yaklaşık 3 saat sürdü.

Midyat'ta Süryani cemaatinden 30 yıl sonra papaz töreni - 3

Törende ilk olarak İncil'den bölümler ve ilahiler okundu ardından dualar edildi daha sonra papaz törenine geçildi. Köyde yaşayan şemmas rütbesindeki Cello Aydın'a papaz rütbesi verilirken, dini elbisesi metropolit Samuel Aktaş tarafından giydirildi.

Midyat'ta Süryani cemaatinden 30 yıl sonra papaz töreni - 4

PAPAZ OLDU, İSMİ DEĞİŞTİ

Kilisenin yeni papazı olarak atanan Cello Aydın'ın ismi 'Yuhanun' olarak değiştirildi. Papaz elbisesi giydirilen Yuhanun (Cello) Aydın, kıddas töreninin son bölümüne katıldı. Törenin sonunda papaz Aydın, teşekkür konuşması yaptı.

Midyat'ta Süryani cemaatinden 30 yıl sonra papaz töreni - 5

Aydın, "Bugün Midyat Doğançay Mahallesi için büyük bir önemli gündü. Yaklaşık 30 yıldır köyümüzde papaz yoktu ve bugün yeniden bu köyde bir papaz terhis edildi. O da benim. Elimden ne geliyorsa bütün cemaatim, hem buradaki cemaatim hem de Avrupa'daki bu köylüler, orada yaşayanlar için hazırım" dedi.

Midyat'ta Süryani cemaatinden 30 yıl sonra papaz töreni - 6

Aydın'ın babası İsa ve annesi Sefre Aydın ile diğer aile bireyleri ve akrabaları da törende hazır bulundu. Törenin ardından misafirlere çeşitli ikramlarda bulunuldu. 30 yıldır papazın olmadığı kiliseye yeni papaz atamasının yapılması ise hem yurt içinde hem yurt dışında yaşayan Süryaniler arasında büyük sevinçle karşılandı. Yuhanun Aydın, Doğançay köyünün yanı sıra Mor Gabriel Manastırı Mmtropoliti Samuel Aktaş'ın görevlendirmesiyle farklı köylerde de Süryanilerin günlük ibadet ve diğer dini törenlerinde yer alacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6