banner198

İsveç'te Türk taşının hüzünlü hikâyesi

İsveç’in güneyinde bulunan Karlshamn şehrinin merkezinde, Wallenberg ayakkabı mağazasının karşısında bulunan taş anıtın,1700’li yıllarda iki Osmanlı askeri arasında yaşanan ve birinin ölümüyle son bulan hazin bir hikâyeyi anlattığı ortaya çıktı.

İsveç'te Türk taşının hüzünlü hikâyesi
Hikâye İsveç Kralı Demirbaş Şarl’ın (XII. Karl) Osmanlı Devleti’ne sığındığı zaman birçok tüccardan aldığı borçları ödememesi ile başlıyor.  Borçlarını geri almak isteyen tüccarlar ve onları korumakla yükümlü beraberindeki Osmanlı askerleri Karlshamn’a geliyor.

Karlshamn ise o dönemin önemli liman şehri olmakla birlikte ayrıca varlıklı bir ticaret merkezi durumunda bulunuyor. Demirbaş Şarl’ın Karlshamn’da olduklarını zanneden Osmanlı heyeti şehirde belirli bir süre kalırken bu süre zarfında istenmeyen olaylar meydana geliyor.

Deli Mustafa olarak bilinen bir asker Karlshamn’de İsveçli bir kıza âşık oluyor. Deli Mustafa’nın komutanı konumundaki Ömer Paşa’nın da aynı kıza âşık olması nedeniyle Karlshamn’in meydanında tartışmaya tutuşuyorlar. Tartışmanın büyümesi sonucu, Deli Mustafa, Ömer Paşa’yı bıçaklayarak öldürüyor.

7 Haziran 1717 akşamı olan bu hazin olay sonucu Deli Mustafa, bölgedeki idari mahkeme tarafından tutuklanıyor ve ardından Karlshamn Kalesi’nde idam ediliyor. Bu talihsiz olay İsveç arşivlerine geçerken Ömer Paşa’nın öldürüldüğü yere de bir taş anıt yapılıyor.

Yüzyıllar önce olan bu olay hala Karlshamnlılar tarafından bilinirken, Türk taşı (Turkstenen) adı verilen, Ömer Paşa’nın öldürüldüğü yer ise Karlshamn’in simgesi haline gelmiş bulunuyor.

( Här mördade turken Deli Mustafa, den 7 juni 1717 sin föman ömer pasja ( paşa ) Turken fanns i karlshamn för att kräva tillbaka pengar som den svenska kungen, Karl XII lånat för sina fälttåg )
( Här mördade turken Deli Mustafa, den 7 juni 1717 sin föman ömer pasja ( paşa )
Turken fanns i karlshamn för att kräva tillbaka pengar som den svenska kungen, Karl XII lånat för sina fälttåg )
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6