banner114

İsveç okullarla ilgili kararını açıkladı

banner54

İsveç Milli Eğitim Bakanı Anna Ekström basın toplantısı düzenledi.

İsveç okullarla ilgili kararını açıkladı

Eğitim bakanı Anna Ekström, düzenlediği basın toplantısında okulların şimdilik kapanmayacağını belirtti..

Anna Ekström, hükümetin okulları neden kapatmadığı ile ilgili bir çok soru geleceğini söyleyerek: "Bugün okulları kapatmamak için iyi argümanlar var. Halk sağlığı otoritesinin bize getirdiği bilgi iddiaları, okulların kapanmasının enfeksiyonun yayılmasını kolaylaştıracağı yönündedir."

Eğitim bakanı: Bununla birlikte, bir kararın neden alınmadığına dair birkaç argüman olduğuna inanıyoruz ifadeleri kullandı.

Danimarka ve Norveç'in okulları kapatmasının ancak İsveç'in bu kararı almamasının nedenleri soruldu. Okulların tatil edilmesi enfeksiyonu yayacaksa Danimarka, Norveç ve okulları kapatan ülkeler neden böyle bir karar alsın sorusu üzerine:

Ekström: "Sadece ülkeler arasında değil, bölgeler arasında da ilişkilerin farklı olduğu unutulmamalıdır. Benim asıl iddiam, sağlık hizmetlerinde ve genel sektörlerde önemli işleri olan annelerin ve babaların evde çocuklarına bakmaları ve enfeksiyon için işi zorlaştıracağı yönündedir" şeklinde cevap verdi.

İsveç Eğitim bakanı okulların kapanmayacağının altını net olarak çizdi.

Eğitim bakanının kısa basın toplantısı sona erdi: Özetle, hükümetin okullarla ilgili alacağı kararın çizgileri ortaya çıktı hükümet hala okulların kapanması konusunda karar vermiş değil.

Dolayısıyla hükümet okulları kapatmayacak ve Anna Ekström bu kararı Halk Sağlığı Kurumu'nun  öneri ve söylemlerine dayandırıyor.

Yetkililer, bakım çalışanlarının veya toplum temelli işlerde başkalarının evde olması gerektiğinin, enfeksiyonun yayılmasını önemli ölçüde azaltma işini yapacağını söylüyor.

Bakan asıl kararın hükümet ortak kararıyla yarın verileceğine işaret etti.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 22:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne önemi var
Ne önemi var - 1 yıl Önce

Muhdemelen bu bakan gelecek hafta istifa edecek ve hayatı boyunca aldığı kararla yüzleşecek. Okullara gelince , gelecek hafta kapanmak zorunda kalacak zira cumartesi akşamı hasta sayısı 1000 geçmiş olacak.

Sinifta kaldi isvec malesef virus konusunda
Sinifta kaldi isvec malesef virus konusunda - 1 yıl Önce

InsAllah su Anders tegnell midir nedir basta ona bi bulasir virus de yalan konusmasyi birakir artik. Insanlar tedirgin git gide yayilmakta virus suanda 824 vaka ve 1 ölu var. Daha neyi bekliyor bu devlet anlam veremiyoruz. Kendilerinin nasil olsa cocuklari yok torunlarinada bakmak istemiyorlar ki hastalik bunlara gecer ise diye. Turkiye gibi hic bir devlet hemen karar almadigi icin cok cabuk yayilma oldu. Bunlar istifa filan etmezler cunki gözuyun icine baka baka yalan söylerler. Hastanelerde yatacak yatak yok, malzemeler bitiyor hastanelerde daha ne isterseniz artik.
Allah sonumuzu hayir etsin insAllah. Rabbim yardimcimiz olur insAllah.

SIRADAKİ HABER

banner4

banner6