banner198

İsveç Milli Bayramı çoşkuyla kutlandı...VİDEO

İsveç’in bağımsızlığını ve egemenliğini simgeleyen ve her yıl 6 Haziran’da kutlanan İsveç Ulusal Bayramı (Nationaldag) tüm ülkede şölen havasında kutlandı.

HABERİN GALERİSİ
İsveç Milli Bayramı

İsveç Milli Bayramı

 Stockholm'ün Skanstul bölgesinde yapılan kutlama İsveç kralı Carl Gustav''ın ev sahipliğinde yapıldı. Kutlamaya, Başbakan Stefan Löfven, İsveç Genelkurmay Başkanı Sverker Göransson başta olmak üzere sanat ve siyasetten önemli simalar, yabancı ülke büyükelçileri katıldı.

Ellerinde İsveç bayrakları ile sokaklarda Milli Günlerini kutlayan vatandaşları, İsveç  kralı Carl Gustav, bindiği faytonla selamlarken, atlı suverilerde faytonu takip etti. 

İsveç’in efsane lideri Gustav Vasa’nın 6 Haziran 1523 yılında İsveç Kralı seçilmesinin yanı sıra, düşünce ve basın özgürlüğü, can ve mal güvenliği gibi önemli yasaları içeren 1809 anayasasının da 6 Haziranda kabul edilmiş olması sebebiyle 1916’dan 1983’kadar, 6 Haziran İsveç Milli Bayrak Günü olarak kabul edildi. 1983 yılından itibaren alınan yeni kararla isim değişikliğine gidilerek, 6 Haziran İsveç Ulusal Bayramı adı altında resmi olarak kutlanmaya başlandı.

ORHAN KARAN/ATİLA ALTUNTAŞ

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2015, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6