banner198

İsveç'in yeni paraları gelecek ay piyasada

İsveç Merkez Bankası 20, 50 ve 1000 kronluk yeni banknotları 1 Ekim’den itibaren kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Eski banknotlar gelecek yılın 1 Temmuz tarihine kadar geçerli olacak. O zamana kadar vatandaşlardan eski paralarını değiştirilmesi istendi. Aksi halde 2016'nın 1 Temmuz'un dan itibaren eski paraları ellerinde kalanlar hiç bir yerde değiştiremeyecek.

İsveç'in yeni paraları gelecek ay piyasada
HABERİN GALERİSİ
İsveç'in yeni paraları

İsveç'in yeni paraları

 İsveç Merkez Bankası (Riksbanken), yeni paraların 1 Ekim tarihinden itibaren tedavüle çıkarılacağını duyurdu.  

Kurumun internet sayfasından yapılan açıklamada, yeni paraların kalpazanlığı zorlaştırmak için bazı güvenlik detaylarıyla güncellendiği belirtilirken yeni dizayn ve yeni yüzlere sahip banknotların piyasada yerini alacağı kaydedildi.

Yeni kağıt ve metal paralar üzerinde, İsveç'in ünlü sanatçı ve yazarları ile birlikte doğa motiflerinin bulunduğu bildirildi.

Madeni paralardan "5 kron" değişikliğe uğrarken, yeni "2 kronlar" da piyasaya sürülecek. Diğer madeni paralarda Kral Carl Gustaf’ın fotoğrafları yerini koruyacak.

"5 kron" ile "2 kron" madeni paraların gümüş rengi yerine bronz renkte piyasaya sürülmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan, halen yürürlükte olan ve üzerinde İsveç’in ünlü yazarı Selma Lagerlöf’ün fotoğrafının bulunduğu "20 kron" değiştirilerek, ülkenin ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren’in fotoğrafına yer verillecek.

Tedavüldeki  "50 ve 100 kronlar" da değiştiriliyor. Bu paraların üzerindeki eski motifler yerine, "kağıt 50 kron"da İsveç’in ünlü müzisyenlerinden Evert Taube, "kağıt 100 kron"un üzerinde de İsveç'te doğan ve dünyaca üne kavuşan sinema sanatçısı Greta Garbo’nun fotoğrafı kullanılacak.

Bu arada ilk kez basılacak olan "kâğıt 200 kron"un üzerinde  İsveç’in ünlü sinema yönetmeni Ingmar Bergman’ın fotoğrafının düşünüldüğü açıklandı. İsveç’in kullanımdaki en büyük para birimi "1000 ve 500 kronlar"ın görünümü de tamamen değişiyor. "Yeni kağıt 500 kronlar"ın üzerinde İsveçli  opera sanatçısı Birgit Nilsson’a yer verilirken, "1000 kron"un üzerinde  bundan sonra İsveçli diplomat, yazar ve Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Dag Hammarskjöld’un fotoğrafının bulunacağı bildirildi.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6