İsveç'in Hıristiyan kültürünü bir Müslüman koruyacak

Ulusal Miras Kurulu, İsveç'in kültürel mirasını korumakla görevli... Kaynak: İsveç'in Hıristiyan kültürünü bir Müslüman koruyacak

İsveç'in Hıristiyan kültürünü bir Müslüman koruyacak
 Pakistan'da doğan ve "kültürel miras" konusunda bir uzman olmasının yanı sıra Müslüman kimliği ile ön plana çıkan Qaisar Mahmood'un kısa bir süre önce İsveç Ulusal Miras Kurulu'na liderlik yapmak üzere seçildiği bildirildi.

Bu karar İsveç'te tartışmalara neden oldu.Mahmood, 2011'de "kültürel miras konularından sorumlu üniter bir yönetmen" olarak Ulusal Miras Kurulu'na katıldı ancak şimdi tüm bölümü yönetecek.Ulusal Miras Kurulu, İsveç'in kültürel mirasını korumakla görevli. İsveç'in mirasın yaygın örnekleri arasında "Ortaçağ kiliseleri, geleneksel kıyafetler ve kasaba çiftlikleri" gibi kültürel öğeler bulunuyor.Siyaset Bilim ve Ekonomi alanlarında uzman olan Mahmood'un başkanlığı iki açıdan tartışılıyor.

Ülkedeki bazı kitleler Müslüman olan Mahmood'un Hristiyan kültürüne ait İsveç'in kültür varlıklarını korumakta başarılı olamayacağını söylerken, bir kısım da Mahmood'un arkeoloji konusunda eğitimsiz olduğunu ve bu nedenle seçimin yanlış olduğunu savunuyor.Arkeoloji ve Kültür konusunda eğitimli olmadığını Qaisar Mahmood'un kendisi de kabul etse de, uzun zamandır görev yaptığı Ulusal Miras Kurulu'nda büyük tecrübe edindiğini de sözlerine ekliyor.Daily Caller'ın haberine göre, Ulusal Miras Kurulu'na katılmadan önce Mahmood, birçok devlet kurumunda çalışan kariyerli bürokrattı. 
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6