banner180

İsveç'i harflerle anlatan sergi

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu tarafından hazırlanan ve İsveç kültürünün konu edildiği 'İsveç A-Ö Fotoğraf Sergisi', Antalya'da açıldı.

İsveç'i harflerle anlatan sergi

İsveç'in Antalya Fahri Konsolosu Nil Sağır'ın ev sahipliğinde Muratpaşa Belediyesi Aydın Kanza Sanat Galerisi'nde açılan ve 29 harften oluşan alfabetik sergide 11 adet görsele yer verildi. İsveç alfabesindeki harfler ile isimlendirilen fotoğraflar, izleyenlerin ilgisini çekti.
Sergide görevlendirilen ve izleyenleri bilgilendiren Jaana Kuusisto, dilin bir ülkenin kültürüne giriş kapısı, sözlüğünün ise toplumun bir aynası olduğuna işaret etti. Jaana Kuusisto, "Sergimizde, İsveç alfabesinin her bir harfi için İsveç ve İsveçlileri temsil eden bir kelime seçtik. Sergide her bir fotoğrafın üzerine yerleştirilen harf ve kelimeler İsveç'teki hayatı daha iyi anlatmaya yardımcı oluyor" dedi.
Başında (A) harfi bulunan ve 'Allemansratt' adı verilen fotoğrafın açıklamasında 'Kamusal erişim hakkı' dillendiriliyor. 'Rahatsız etme, tahrip etme prensibine dayanan bu hak, İsveç'teki insanlara, özel arazilerde bile kamp yaparak geceleme ve mantar, böğürtlen toplama için serbest dolaşım hakkı vermektedir' ifadesi yer aldı.
Başında (C) harfi bulunan ve 'Camping' adı verilen fotoğrafta da 'Kamp yapmak İsveçliler için kendi kırsal bölgelerinde geçirmek üzere tercih edilen bir yoldur. Bazıları beş haftalık ücretli izinlerinin tamamını çadır veya karavanda geçirir' açıklamasına yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6