banner180

İsveç Başbakanı’nın karısı rahip oldu

Türkiye ile son olarak Kuran yakma hadsizliği nedeniyle kriz günlerinin yaşandığı bir dönemde İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un karısı Birgitta Ed dini eğitimini tamamlayıp Luteryen kilisesi rahibi oldu.

İsveç Başbakanı’nın karısı rahip oldu

Başkent Stockholm’de Kuran yakma eylemi sonrası dine hakaret tartışmalarının sürdüğü bir ortamda, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un (59) eşi Birgitta Ed (54) kiliseye kabul edilerek rahip oldu. Birgitta’ın rahip unvanını aldığı tören, Stockholm’ün 80 km batısındaki Strangnas Katedrali’nde yapıldı. İsveç Kilisesi Piskoposu John Dalman başkanlığındaki etkinliğe, Birgitta’ın Başbakan eşi Ulf Kristersson ve 3 kızları ile ülkenin eski başbakanlarından Carl Bildt ve Adalet Bakanı Gunnar Strömmer de katıldı.

ÜÇ ÇOCUĞU EVLAT EDİNDİLER

32 yıldır evli olan Birgitta-Ulf çifti üç çocuklarını Çin’den evlat edinmişti. Törende ayrıca bir kişi daha rahip unvanını alırken, yerel basın ayin sırasında Birgitta’nın gözlerinin dolduğunu yazdı. Birgitta, gelecek yıl aynı katedralde din insanı olarak çalışmaya başlayacak. Aile evleri zaten Strangnas’da bulunan çift, Stockholm’deki başbakanlık konutuna geçen aralıkta taşınmıştı. Bu arada Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store’in eşi Marit Slagsvold da rahip.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6