Hükümet bir okulla ilgili soruşturma başlattı

Dagens Nyheter bugün, hükümet ve işbirliği partileri okulun nasıl kamulaştırılacağına dair bir soruşturma başlattıklarını bildirdi.

Hükümet bir okulla ilgili soruşturma başlattı

Özel bir müfettiş tarafından yapılması gereken soruşturma, okul öncesi ve belediye yetişkin eğitimi dışında her tür okulu kapsamalıdır. 

Liberallerin özellikle okulun eşitlik açısından millileştirmesini istiyor. Parti lideri Nyamko Sabuni, belediyeler arasındaki ekonomik farklılıklar çok büyük olduğu için devletin okulu devralması gerektiğini söylüyor.

"Eşitlikle ilgili büyük sorunlara yol açtı ve öğretim kalitesinin, çocukların yaşadığı belediyeye bağlı olarak çok değiştiğini" söyledi.

Soruşturma, bir devlet tasarısının temelini oluşturabilecek yüksek maliyet üretmeyecektir. Hükümetin içinde olan partilerin "okulla ilgili devlet liderliği için koşullar yaratabilecek kararlar için bir temel" oluşturulması gerektiği konusunda hemfikir oldukları belirtildi. 30 yıl önce belediye bünyesine verilen okulun yeniden tamamen devlet kontrolüne alınma çalışması başlatıldı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6