banner198

Eurovision Şarkı Yarışması'nı kaç şahıs izledi?

Avrupa Yayın Birliği (EBU), 61. Eurovision Şarkı Yarışması’nı 42 ülkeden 204 milyon kişinin izlediğini açıkladı.

Eurovision Şarkı Yarışması'nı kaç şahıs izledi?

EBU'dan yapılan açıklamaya göre, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Eurovision'u izleyenlerin sayısı geçen yıla göre 5 milyon arttı. Yarışmayı bu yıl 42 ülkeden 204 milyon kişi izledi.Ev sahibi İsveç yarışmaya büyük ilgi gösterirken, final gecesinde 3,6 milyon İsveçli televizyon başına geçti.

En çok izlendiği ülke

Eurovision'un en çok izlendiği ülke de geçen seneki gibi İzlanda oldu. İzlanda yarı finalde elenmesine rağmen halkın yüzde 95,3'ü finali takip etti. Yarışmayı kazanan Kırımlı Tatar sanatçı Jamala’nın temsil ettiği Ukrayna'da ise finali 1,5 milyon kişi izledi.

Bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması'nı "1944" adlı şarkısıyla Ukrayna'yı temsil eden Kırımlı Tatar sanatçı Jamala kazanmıştı. Jamala'nın, büyükannesi ile Kırım Tatarlarının yaşadığı trajediyi anlatan, Türkçe nakaratında "Yaşlığıma toyalmadım, men bu yerde yaşalmadım." sözlerinin yer aldığı şarkısı, 534 puanla birinci seçilmişti. 


Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 14:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
zafer
zafer - 8 yıl Önce

. Eurovision Şarkı Yarışması'nı kaç şahıs izledi? degil kac KISI izledi yazacaksiniz. o dediginizde oluyor ama dogru turkce olmuyor iste.

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6