banner101
banner74

Emrah Sönmez, Uluslararası Kitap Fuarı’nda konuştu...VİDEO

banner54

Bugün 2015 Botkyrka Uluslararası Kitap Fuarı’nda, Emrah Sönmez, Abdullah Yücel ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunum, farklı uluslardan katılımcıların ve organizatörlerin oldukça beğenisini aldı ve takdire şayan bulunuldu. Sönmez, Türkleri temsil konusunda önemli bir sınavdan başarıyla geçti.

 Emrah Sönmez konuşmasındaki açılışını İsveç’te 1967 yılında sol şeritten sağ şeride geçişi, trafik kurallarının yeniden düzenlenmesini, o kaotik anı ve yarattığı görüntüleri, göçün bir insanın bilincinde yaratabileceği kargaşaya bağlayarak başladı. Alışkanlıkları değiştirmenin ne kadar zor bir zanaat olduğunu, kendine özgü bir örnekle, izleyicilerin hemen dikkatini almayı başardı.
Konuşmasının devamında, ilk tarihsel dönemlerdeki ve göç hareketlerindeki önemli figürlerin, ortak özelliklerine değindi. Bunların gezgin olma özelliğine işaret ederek, kendi biyografileriyle, eserlerinin, bir tarihsel sürece ışık tutabileceğini vurguladı. İlk gelenlerden Abdullah Yücel’in de bunlardan biri olduğuna dair bir değerlendirmede bulundu ve şiirlerinin bu bağlamında öneminden bahsetti.

Abdullah Yücel’in sosyal tip olarak iki dünya arasında gidip geldiğini ve üçüncü bir dünyayı şiirsel yönüyle ortaya koyabildiğinin analizini yapması, toplantı sonrası bazı dinleyicilerin hayranlığını dile getirmesine neden oldu. Emrah Sönmez’in ilerisi için bir akademik kapasitesi ve geleceği olduğu tespiti yapıldı.

Emrah Sönmez’in Abdullah Yücel’in şiirlerinden, hem İsveççe, hem de Türkçe örnekler vermesi, duygusal ve müzikal okuyabilme yeteneğini göstermesi, özellikle sunumu büyük bir ilgiyle izleyen, Kululular ile ilgili kitap yazmış olan, üstelik Türkçe bilen, İngrid Ramberg’in de ciddi dikkatini ve sempatisini toplamasına neden oldu.

Sunumu Orhan Karan’ın kamerasından ve videosundan izleyebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2015, 23:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
ERGİN TOYER
ERGİN TOYER - 4 yıl Önce

harika, çok kaliteli bir abdullah yücel şiiri sunumu ve incelemesi !!!

SIRADAKİ HABER

banner4

banner6