Dünyanın en iyileri arasına Stockholm'de ki bu restoran girdi...VİDEO

Dünyanın en iyi restoranlarını belirlemek için kullanılan, yıldızlı derecelendirme sistemiyle tanınan Michelin Rehberi Stockholm'de bulunan ''Esperanto'' Restoranına tam not verdi.

 Michelin yıldızıyla ödüllendirilen 'Esperanto restoranında, aşçıların ilginç mutfak ve yemek hazırlama şekilleri ''wbp Stars'' web sayfasından ve youtube sayfasından yayınlanarak, tüm dünyada ki meraklı turistlere duyuruldu...

Michelin yıldızı nasıl alınır?

Bir restoranın Michelin yıldızına sahip olabilmesi ise hiç de kolay değil. Üstelik bir yıl yıldız kazanan restoran, ertesi yıl yıldızını kaybedebiliyor. Michelin ekibi, habersiz şekilde farklı zamanlarda restoranı ziyaret ederek, dekorasyondan hizmete, yemekten temizliğe kadar her şeyi değerlendiriyor. Yıldızlar, Michelin firmasına bağlı müfettişlerin (inspector) değerlendirmeleri sonucunda veriliyor.

Şirket, gastronomi konusunda derin bilgisi, merakı ve tecrübesi olan kişiler arasından müfettişler seçiyor. Ama bu işi inanılmaz bir gizlilik içinde yapıyor. Yani müfettişlerin hangi kıstasa göre seçildiğini, bu insanların neye bakarak değerlendirme yaptığını şirket dışında kimse bilmiyor. Ama genel kanı, yemeklerin yaratıcılık, farklılık ve sıradışılık özellikleriyle, kalitenin istikrarına bakarak verildiği yönünde. Bir de doğru lokantacılık unsuruna.
ATİLA ALTUNTAŞ/İSVEÇ GÜNDEMİ
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 23:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6