banner114

Dünyanın en iyi üniversiteleri açıklandı: İsveç'ten 3 üniversite ilk 100'de

banner54

Dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan Şanghay Klasmanı açıklandı. 2020 listesinde İsveç'ten üç üniversite bulunuyor.

Dünyanın en iyi üniversiteleri açıklandı: İsveç'ten 3 üniversite ilk 100'de

Şanghay Klasmanı'nda ilk beş 2019 yılında olduğu gibi kaldı. En iyi üniversite Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) Harvard olurken onu sırasıyla Stanford (ABD) ve İngiltere'den Cambridge Üniversitesi izledi. Amerikan üniversitesi MIT dördüncü, California Berkeley ise beşinci oldu.

Şanghay Klasmanı üniversitelerin aldığı Nobel Ödülü gibi uluslararası başarılar ve şiddetle önerilir hale gelen akademik makale sayılarına bakıyor. Şanghay Klasmanı bu ölçüler çerçevesinde dünyanın en iyi 2000 üniversitesini sıralıyor ancak sadece ilk bin okul listesi yayımlanıyor.

Dünyanın en iyi Üniversiteleri listesine Karolinska Institute 45'inci sıradan girerken, İsveç'te en iyi üniversite sıralamasında ise birinci olarak yer aldı.

İsveç'ten listeye giren diğer Üniversiteler ise İsveç'in en iyi üniversite sıralamasında ikinci olan Stockholm Üniversitesi dünya sıralamasında 69'ncu sırada yer alırken, İsveç'in en iyi üçüncü üniversitesi olan Uppsala Üniversitesi ise 77'inci sırada yer aldı.

Türkiye'den ilk yüze giren üniversite bulunmuyor. 

Dünya genelindeki bin üniversite sıralamasına şuradan bakabilirsiniz. 

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2020, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6