banner114

Dövizli askerlik için eğitim portalı aktif

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Milli Savunma Bakanlığı tarafından önceki hafta hizmete açılan uzaktan eğitim internet sitesi kapsamında dövizle askerlikle ilgili önemli bilgiler verdi.

Dövizli askerlik için eğitim portalı aktif

 Yeneroğlu, “Dövizle askerlikle ilgili yapılan son düzenlemede bedel 2 bin Euro olarak belirlenmiş ve ayrıca Milli Savunma Bakanlığımızca hazırlanacak uzaktan eğitim alma şartı getirilmişti. Yurt dışında yaşayan askerlik yükümlüsü vatandaşlarımız uzaktan eğitimin nasıl olacağına ilişkin beklenti içerisindeydi. Milli Savunma Bakanlığımız teknik altyapı çalışmalarının ardından https://dovizle.msb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilecek uzaktan eğitim portalını hizmete açmıştır” dedi.

Yeneroğlu, bu kapsamda sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin şu bilgilerin önem arz ettiğini vurguladı: “Yurt dışında ikamet edip dövizle askerlikten yararlanma şartını taşıyan yükümlüler öncelikle uzaktan eğitimi bitirmiş olmaları gerekir. Bunun için konsolosluğa başvuru yapmaya gerek yoktur. Uzaktan eğitimle ilgili işlemler yukarıda belirtilen portalda  yürütülecektir. Buna göre ilk girişlerde, TC Kimlik numarası ile giriş yapıp, ‘yeni hesap’ butonuna tıklayıp, açılan penceredeki formu doldurmak gerekmektedir. Sonraki süreçte TC kimlik numarası ve belirlenen şifre ile giriş yapılabilecektir. Uzaktan eğitimin tamamlanmasının ardından oturma ve çalışma durumunu gösteren belgeler ve pasaport ile ilgili konsolosluğa müracaat edilmesi gerekir.”

Kaynak: Türkiye gazetesi

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 22:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6