Avrupa'da yaşayan Türkler Türkçe derslerine ilgisiz!

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya’da yapılan araştırmada Türkçe dersini seçen öğrencilerin oranı yüzde 15 seviyelerinde kaldı.

Avrupa'da yaşayan Türkler Türkçe derslerine ilgisiz!

Almanya’da Eğitim Bakanlığı, anadil derslerine kayıt rakamlarını açıkladı. Buna göre Almanya’nın Kuzey Ren Vestalya Eyaletinde 2020 yılında 29 bin 599 öğrenci anadil dersi olarak Türkçe’yi tercih etti.

Bakanlığın 2019 raporuna, Türkçe dil dersini tercih eden öğrenci sayısı 33 bin 519 olarak kayıtlara geçmişti. Bir yılda Türkçe anadil dersini tercih oranında yüzde 11.69’luk düşüş yaşandı.

Türklerin yüzde 84’ü anadilini tercih etmedi
Ruhr Veliler Birliği Başkanı Ali Sak, eyalette yaşayan Türk sayısının 934 bin olarak açıklandığını belirtti ve “Nüfusa oranla Türkçe dersini tercih etme hakkı olan öğrenci sayısına ilişkin tahmini rakam verebiliyoruz. O da 187 bin civarında. Bu öğrencilerin 29 bin 599’unun Türkçe dersini tercih etmesi ile birlikte ortaya tercih etmeyenlerin rakamı yüzde 84.17 olarak çıkıyor” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkce dersleri
Turkce dersleri - 11 ay Önce

Tabiki tercih etmezler Turkce dersini. Diyer modern dilleri okul zamaninda ders olarak verilirken. Turkce olsun arapca olsun bi cok diyer dersleri okul bittikten sonra veriyorlar. Aileler işten geliyor cocuklar yorgun okuldan eve gelmisler tekrardan okula gitmek istemiyorlar. Birde baska okullara gönderiyorlar Turkce dersleri icin.

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6