Raporda 85 ülke, yaşam kalitesi, eşitlik, modernlik, sosyal adalet, yolsuzluk, cinsiyet eşitliği, girişimcilik, iklim hedefleri gibi 73 ölçüte göre sıralandı. 

Bangladeş, Kamerun, Paraguay ve Zambiya kriterlere uyarak bu yılki listeye eklendi. 

İsviçre ayrıca, "iş dostu" ülkeler alt başlığında 1 numaraya yükseldi ve "yaşam kalitesinde" ilk 5'e girdi.

Brookings Enstitüsü'nün Dış Politika programında kıdemli araştırmacı olan Carlo Bastasin, "petrol gibi ham maddelere aracılık eden bazı büyük şirketlerin merkezinin İsviçre'de olduğuna" dikkat çekiyor. 

İsviçre, Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulayan Avrupa Birliği'ne katıldı; ancak tarafsızlığını bozmadı. 

U.S. News'in En İyi Ülkeler sıralaması ve analizi, küresel pazarlama iletişimi şirketi WPP'nin birimi BAV Group ve Pennsylvania Üniversitesi Wharton School ortaklığıyla yapıldı.

"Dünyanın En İyi 10 Ülkesi":

1. İsviçre

2. Almanya

3. Kanada

4. ABD

5. İsveç

6. Japonya

7. Avustralya

8. İngiltere

9. Fransa

10. Danimarka

İsrail'in 182 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 33 bini aştı İsrail'in 182 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 33 bini aştı

Türkiye, dört basamak yükseldi

Geçtiğimiz yıl 78 ülke için yapılan ankette 34. basamakta yer alan Türkiye, bu yılki değerlendirmede Katar'ın hemen arkasında 30. sırada yer alıyor. Türkiye, "Miras" alt başlığında 7. konumda bulunuyor. Miras kapsamında "Kültürel olarak erişilebilir, zengin tarihe sahip, harika mutfağı var, çok kültürel cazibe merkezi var, çok turistik yer var" değerlendirmesi yapılıyor. 

Türkiye yine "Güç"te 17. "Hayat Kalitesi"nde 32. "Kültürel Etki"de 27., "Macera"da 15. sırada yer alıyor. 

ABD'de "Biden etkisi"

ABD, 2021 sıralamasında 7 numaradan 6 numaraya yükseldikten sonra bu yıl ilk 5'e girdi. Ülke, "güç"te 1., girişimcilikte 2. ve kültürel etkide 3. sırada yer aldı. 

Pew Araştırma Merkezi'nin geçtiğimiz yıl yaptığı ankette, ABD Başkanı Joe Biden'a "küresel meselelerde doğru olanı yapma konusunda güvenenlerin" oranı yüzde 75 oldu. Bu oran eski Başkan Donald Trump için 17'ydi.

Pew küresel tutum araştırmaları direktörü Richard Wike, "Trump'tan Biden'a geçişle birlikte ABD'ye bakışta oldukça dramatik bir değişim oldu. Biden, Trump'a kıyasla çok daha popüler. Bence genel olarak liderliğine daha fazla güven duyuluyor ve dünya meselelerine yaklaşımına daha fazla onay veriliyor." dedi.

Savaşın etkisi: Ukrayna, 9 basamak yükseldi

Listede üst basamaklara doğru en çok tırmanan ülkeler arasında, Ukrayna savaşından doğrudan ve dolaylı olarak etkilenen Avrupa ülkeleri oldu. Ukrayna dokuz basamak yükselerek 62. sıraya çıkarken, bölgedeki üç müttefiki Litvanya, Polonya ve Romanya da en az dokuzar basamak yukarı çıktı. Ukraynalı mülteciler için "önemli bir güvenli liman" olan Polonya, 2021'de 43. sıradayken 2022'de 32. sıraya yükseldi.

Rusya ve bazı müttefikleri ise listede büyük düşüşler yaşadı. Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal eden ülke 2021'e göre 12 basamak gerileyerek 36. sıraya düştü. 

Ankete katılanların yüzde 82'sinden fazlası savaş nedeniyle "Rusya'nın küresel imajının gerilediği" görüşüne katıldığını bildirdi. 

Rusya'ya "yakın ülkeler" Belarus, Kazakistan ve Özbekistan da en az 10'ar sıra geriledi. Belarus, analizde en son sırada yer aldı.

Listenin sonundaki 10 ülke:

76. Myanmar 

77. Zambiya 

78. Umman 

79. Lübnan 

80. Cezayir 

81. Sırbistan 

82. Kazakistan

83. İran 

84. Özbekistan 

85. Belarus

Editör: İsveç Gündemi