Yüksek talep nedeniyle yaz sonuna kadar Shengen vizesi randevusu alınamıyor

Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılması sonrası yüksek talep nedeniyle Shengen vizesi başvurularının eylül ayına kadar karşılanamayacağı belirtiliyor.

Yüksek talep nedeniyle yaz sonuna kadar Shengen vizesi randevusu alınamıyor

SchengenVisaInfo.com, henüz vize başvurusu yapmamış kişilerin büyük olasılıkla Eylül ortasına kadar  randevu bulamayacağını bildirdi.

Seyahat endüstrisi yöneticileri, şu anda 26 Schengen Bölgesi ülkesinde Temmuz ve Ağustos için boş yer olmadığını duyurdu. Sadece birkaç ülkenin Ağustos ayı için müsait yerleri olabileceği kaydedildi. 

Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcular, Schengen Bölgesi'ne girmek için bu vizeye ihtiyaç duyuyor.

Shengen vizesi alamayanlar Türkiye'yi tercih ediyor

Seyahat şirketleri, Shengen Bölgesi için vize bulamayan yolcuların Türkiye, Malezya, Tayland, Endonezya ve Mısır gibi diğer destinasyonlara gitmeyi düşündüğünü kaydetti. 

Önceki aylarda büyükelçiliklerin vize başvurularını işleme koyması çok uzun sürdüğü biliniyordu. Ancak, ek personel istihdam edildiği için genel olarak, vize başvuruları 15 iş günü içerisinde sonuca bağlanıyor. 

Schengen vizesi, bir kişinin herhangi bir Schengen Bölgesi ülkesine turizm veya ticari amaçlarla 90 güne kadar girmesine izin veren kısa süreli bir vize.

AB'ye turizm amaçlı seyahat etmeyi planlayanların turist vizesine başvurmaları gerekiyor. Turist vizesi, üçüncü ülke vatandaşlarının altı aylık bir süre içinde en fazla 90 gün boyunca Schengen Bölgesi'ne girmelerine izin veriyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6