Yeni Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ilk iş olarak Ankara'yı aradı

Avrupa Birliği'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu'nun yeni başkanı Ursula von der Leyen çevre konularına öncelik vereceklerini açıklayarak görevine bir ay gecikmeyle başladı.

Yeni Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ilk iş olarak Ankara'yı aradı

Pazar günü göreve başlayan von der Leyen aralarında Türkiye'nin de bulunduğu G7 ve G20 ülkelerinin liderleri ile telefon görüşmesi yaptı. Von der Leyen, Türk, Çin, Güney Kore, Endonezya ve Avustralya liderleri ile telefonda görüştüğünü ifade ederek bağlantılarını sürdüreceğini belirtti.

Avrupa Komisyonu'nun yeni başkanı salı günü İspanya'nın Madrid kentindeki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin 25. Taraflar Konferansına katılacak (COP 25). Toplantıda von der Leyen "Avrupa için Çevre Anlaşmasını" ele alacak.

Beş yıl boyunca bu görevi yürütecek olan Von der Leyen ilk yurt dışı ziyaretini cuma günü Etiyopya'ya yapacak, Alman Avrupa Komisyonu başkanı bu ülkede 2019 Nobel Barış Ödülünü kazanan Abiy Ahmed ile biraraya gelecek.

Yeni komisyon Avrupa Parlamentosu'nda 11 Aralık tarihinde Avrupa Birliği liderler zirvesinden hemen önce iklim değişikliği ile mücadele konusunda önerilerini açıklayacak.

Kaynak: Euronews

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6