banner198

UETD öncülüğünde Müslümanlar PEGIDA'ya karşı yürüyor!

Almanya'da 'Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar' (PEGIDA) adıyla göçmen ve İslam karşıtı gösterilere tepki çekiyor. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) öncülüğünde Müslüman dernek ve kuruluşlar da PEGIDA karşıtı gösterilere katılma kararı aldı.

UETD öncülüğünde Müslümanlar PEGIDA'ya karşı yürüyor!
Almanya'da 'Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar' (PEGIDA) adı altına göçmen ve İslam karşıtı gösteriler tepki çekiyor. Türk dernek ve kuruluşlar da PEGIDA karşıtı gösterilere katılma kararı aldı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, PEGIDA karşıtı yürüyüşler ile bu yürüyüşlere katılanların sayısının artmasından mutluluk duyduklarını belirtip, "5 Ocak'ta Köln'de yürüyüş olacak. UETD olarak biz de bu yürüyüşe katılacağız. Bu tür eylemlere katkıda bulunacağız. Nerede PEGIDA'ya karşı yürüyüş varsa orada olacağız" dedi.

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan UETD Başkanı, Ortadoğu'daki gelişmelerin ve Suriye'deki iç savaşın aşırı sağcı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar grubu (PEGIDA) eylemlerine zemin hazırladığını söyledi. Suriye'de yaşananların, Avrupa'daki bazı medya kuruluşları tarafından yansıtılma şeklinin de PEGIDA eylemlerine verilen desteği artırdığını dile getiren Çelik, PEGIDA eylemlerine katılanların sayısının gittikçe arttığına da dikkati çekti.

Alman televizyoncu ve komedi programı sunucusu Tobi Schlegl, PEGIDA eylemlerinde çay dağıttı.

'PEGIDA MEDYADAN BESLENDİ'

İslam karşıtı eylemlerle mücadele etmek için Almanya'daki siyasi partilere büyük görev düştüğünü ifade eden Çelik, "Bu konuda özellikle medyaya görev düşüyor. Daha dikkatli yayın yapma mecburiyetindeler. PEGIDA medyadan beslendi ve kendilerine taban oluşturdu" diye konuştu.

Süleyman Çelik, şöyle devam etti:

"İslam karşıtlığı ile başlayan PEGIDA, ırkçılık, yabancı ve göçmen düşmanlığı yapıyor. Bu da Avrupa'yı şiddetle rahatsız etmekte. Bu yürüyüşler Avrupa değerlerine karşıdır. O yüzden bu konuda sadece Almanya'ya değil, tüm Avrupa ülkelerine çok büyük görevler düşüyor."

Son dönemde camilere yönelik saldırıların da arttığına dikkati çeken Çelik, "Bu tür yürüyüşler ırkçıları cesaretlendiriyor. Bu cesaretle cami saldırıları devam edecek" dedi.

'DRESDEN'DE OLMASI MANİDAR'

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner ise neo-Nazi grupların katılımıyla haftalardır düzenlenen yabancı ve İslam düşmanı PEGIDA eylemlerinin ülkenin doğusunda aniden ortaya çıktığına dikkat çekerken, İslam karşıtı eylemlerin Müslüman nüfusun çok az olduğu Dresden'de düzenlenmesinin de 'manidar' olduğunu vurguladı.

Öner, aşırı sağla mücadelede herkesin sorumluluğu olduğunu dile getirip, "Şimdi Almanya'daki siyasi otoritelere ve medyaya büyük görev düşüyor. Ön yargıları arttıracak yöndeki şeyler değil, ön yargıları ortadan kaldıracak yayın politikası ve siyasi söylem geliştirilebilirse bu işlerin önüne geçilebilir. Aksi taktirde yarın bu kontrolden çıktığında mümkün olmayacak" diye konuştu.

Dresden'deki Pegida gösterisine binlerce kişi katıldı.

Dresden'deki İslam karşıtı eylemlere daha çok Müslümanlarla fazla temasta bulunmayan kişilerin katıldığını belirten Öner, bunu, yıllardır ülkede var olan ırkçılık, İslam düşmanlığı gibi kavramların yeniden farklı şekilde dile getirilmesi olarak değerlendirdiğini söyledi.

'İŞİN ÖZÜNDE BİR IRKÇILIK HAREKETİ VAR'

"İşin özünde gerçekten bir ırkçılık hareketi var" diyen Öner, "Bazı sağduyulu Almanlar, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel veya eski Başbakan Gerhard Schröder gibi olmak üzere bu konuda yapmış oldukları çıkışları olumlu bir gelişme olarak karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Almanya Türk Toplumu (TGD) Eşbaşkanı Safter Çınar da siyasetçilerin, "Eylemlere katılanlara anlayış göstermeliyiz, onlarla diyalog kurmamız lazım" ifadelerini 'çok tehlikeli' bulduğunu savunurken, nüfusunun yüzde 1'i Müslüman olan Dresden kentinde, "Almanya batıyor" diye sokağa çıkanlara anlayış gösterilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Aksi durumunda bulun aşırı sağcıları cesaretlendirdiğine dikkati çeken Çınar, "Eylemlere katılanların hepsi ırkçı ve faşist insanlar değil. Çoğu, ön yargıları olan ve aşırı sağcıların dümenine girmiş insanlar. Bunu önemli bir tehlike olarak görüyorum" diye konuştu.

Almanya'daki camilere yönelik saldırıları da değerlendiren Çınar, "Son aylarda camilere yapılan saldırılar giderek artıyor. Her gün böyle bir saldırı ile ilgili haberler okuyoruz. Bundan sonra cami saldırılarının artması yönünde endişeliyim" dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6