Trump'ın kararına Türkiye ve Rusya'dan ilk yorum

Trump'ın İran kararı sonrası, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 'yeni çatışmalara kapı açar' yorumunda bulundu. Kararla ilgili Rusya'dan gelen açıklamada da 'hayal kırıklığı' ifadesi kullanıldı.

Trump'ın kararına Türkiye ve Rusya'dan ilk yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, 'ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, istikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır. Çok taraflı anlaşma, diğer ülkelerle devam edecektir. Türkiye, nükleer silahların her türüne karşı olan kararlı tutumunu sürdürecektir' ifadesini kullandı.

EKONOMİ BAKANI ZEYBEKCİ: HER KRİZ KENDİ İÇİNDE FIRSATLARI BARINDIRIR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, Trump'ın kararı sonrası, İran ile ticareti kısıtlamayacaklarını açıkladı.

Zeybekci, 'her olumsuzluk, her kriz kendi içerisinde fırsatları da barındırır. Ekonomi Bakanı olarak bakmam gerekiyor bazı şeylere. Bunun içinde Türkiye anlamında da bir fırsatın ortaya çıkacağından bahsedebiliriz. Ticaret hacmimizi Türkiye olarak yeniden yapılandırabiliriz' değerlendirmesinde bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TALİHSİZ BİR ADIM

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da 'ABD'nin anlaşmadan çekilmeye karar vermiş olmasını talihsiz bir adım olarak değerlendiriyoruz' ifadesi kullanıldı.

RUSYA'DAN İLK TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilme kararını 'derin hayal kırıklığı' olarak değerlendirdi.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 00:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6