Terörden korkan Norveç, kadınları askere çağırdı

Avrupa'da artan terör olaylarından sonra Norveç'te kadınlar askere çağrıldı. Bu çerçevede 1997 doğumlu 30 bin Norveçli kadına askere alınacakları yönünde tebligat yapıldı.

Terörden korkan Norveç, kadınları  askere çağırdı
 2013 yılında gündeme gelen kadınlara zoraki askerlik önergesi kabul edildi. Norveç Savunma Bakanı Eriksen Søreide, meclisin aldığı kararı bakanlık ve ülke sosyal yaşamı için dönüm noktası olarak nitelendirdi.

KADINLAR 12 AY ASKERLİK YAPACAK

Norveç Savunma Bakanlığı'nın testinden geçen kadınların erkekler gibi toplam 12 ay askerlik yapacağı bildirildi. Norveç Savunma Bakanlığı, özellikle Ørland, Madla ve Huseby bölgelerinin kadın askerlere ihtiyacı olduğunu duyurdu.

17 YAŞINDAN BÜYÜK 30 BİN NORVEÇLİ KADIN

Bu çerçevede 1997 doğumlu 30 bin Norveçli kadına askere alınacakları yönünde tebligat yapıldı. Norveç ordusunun 2020 yılına kadar askerlerin yüzde 20'sinin kadınlardan oluşması konusunda hedefi olduğu vurgulandı.

"CİNSEL TACİZE SIFIR TOLERANS"

Norveç Bakanı Søreide, ordu içerisinde çıkması muhtemel cinsel taciz olaylarına karşılık,''Bu konuda benim mesajım net: Norveç ordusunda olası muhtemel herhangi cinsel taciz olayına sıfır tolerans tanıyacağız.'' dedi.

ZORAKİ ASKERLİĞE SICAK BAKILMIYORDU

Ülkede ilk olarak 2013 yılında kadınlara askerliğin zorunlu hale getirilmesi gündeme gelmişti. Dönemin iktidar partisi İşçi Partisi (Ap), Norveç'te kadınlara yönelik zoraki askerlik önergesine sıcak bakmadığını açıklamıştı. Partinin konuyla ilgili oluşturduğu komite, Norveçli kadınların askere alımı konusunda zorlanmasının doğru olmadığını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2015, 21:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6