Taliban heyeti Norveç’te

Taliban heyeti, Norveç'in başkenti Oslo'da ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin temsilcileriyle Afganistan'daki son durumu ele aldı. Görüşmede Afganistan'da ekonomik, insani yardım, güvenlik, merkez bankasının faaliyetleri konularının da gündeme geldiği belirtildi.

Taliban heyeti Norveç’te

Görüşmede, Afganistan'daki ekonomik, insani yardım, güvenlik, merkez bankasının faaliyetleri ve sağlık konularının gündeme geldiğini aktaran Belhi, görüşmelerin devam ettiğini belirtti. 

Öte yandan Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Oslo görüşmelerinin, ülkedeki mevcut siyasi sorunların çözüme kavuşturulması için önemli olduğunu dile getirdi.

Norveç Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Taliban temsilcilerinin 23-25 Ocak'ta Oslo'ya davet edildiği belirtilmişti. Taliban heyetinin, Norveç hükümetinin, bazı müttefik ülke temsilcisinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmek üzere Norveç'te temaslarda bulunacağı ifade edilmişti.

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, daha önce yaptığı açıklamalarda söz konusu temasların, "Taliban'ın meşrulaştırılması ya da tanınması olmadığını ancak ülkeyi fiilen yönetenlerle konuşmak durumunda olduklarını." belirtmişti Bakan Huitfeldt, siyasi durumun krizi daha da derinleştirerek insani felakete yol açmasına izin veremeyeceklerini kaydetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6